България е сред страните, които ще могат да се възползват от Фонда за възстановяване след пандемията от коронавирус въпреки ниския брой на заразените. Това заяви в интервю за БНР председателят на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер.
На въпрос за критериите, по които ще се определя кои са най-засегнатите държави, Вебер уточни:
„Разбира се, първата идея е за хората, които са заразени. И това трябва да се взема предвид, тъй като в Северна Италия има региони, които бяха много сериозно поразени и тук трябва особен приоритет. Но последствията са далеч по-широки в икономически аспект. България, например, много добре управлява кризата и цифрите показват, че там заразените са най-малко в сравнение с другите държави. Това обаче не означава, че тя няма да има достъп до тези средства. Тя също е засегната икономически от тази криза и затова трябва да се възползва от този нов фонд“.
Вебер заявява още в интервюто, че е постигнато съгласие с Европейската комисия за Фонда за възстановяване от пандемията с коронавируса. Той и колегата му Зигфрид Мурешан изпратиха писмо до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, в което заплашиха групата да наложи вето върху 7-годишния бюджет на Общността, ако парламентът не бъде изцяло ангажиран в изготвянето на плана за възстановяване. Утре е извънредната сесия на Европейския парламент, на която се очаква председателят Урсула фон дер Лайен да представи плана на Комисията за възстановяване след пандемията от коронавируса.
„Групата на Европейската народна партия изцяло подкрепяме идеята за създаването на фонд за възстановяване, както и да се инвестира в европейската икономика. Това е и основното послание тези дни. Богатите страни като Австрия, Финландия, Нидерландия, Германия трябва да разберат, че е в техен интерес да поддържат единна и силна Европа. За мен има два основни аргумента, за да се инвестира в този фонд за възстановяване. Първият е глобален - не бих искал след две години да видя ситуация, в която Китай е големият печеливш от цялата криза. Не бих искал да спечели икономически и същевременно да открие ваксина срещу коронавируса. Европа не трябва да е губеща и точно затова трябва да инвестираме именно сега. Вторият аргумент е, че Европа не може да си позволи второ изгубено поколение в рамките на Европейския съюз. Например, в Италия, Испания, Гърция имахме такова по време на кризата преди 10 години, когато добре образовани млади хора нямаха шанс да намерят добро бъдеще на трудовия пазар. Затова смятам, че Комисията има добър шанс тази седмица да представи балансирано предложение между идеите на Меркел от една страна и на Австрия и Холандия от друга, тъй като солидарността е нещо, което се приема от всички в този момент", заяви по този повод Вебер и допълни, че парламентарната група на ЕНП няма да налага вето.
"Европейската народна партия подкрепя като цяло идеята, че който иска европейски пари, трябва да спазва европейските правила. Това важи и за независимостта на съдебната система. В България Бойко Борисов и правителството полагат много усилия, за да осигурят държава без корупция. И това трябва да стане и в много други страни. Например, в Чехия, има доста въпроси около премиера Бабиш - как се харчат парите на европейския данъкоплатец. В Полша пък е на дневен ред независимостта на съдебната система. Затова трябва да защитаваме това, което смятаме, че е основен принцип на ЕС и то трябва да е свързано с европейския бюджет. Това не се отнася само за фонда за възстановяване. И парите трябва да отидат именно към сектори, които са най-засегнати, като туризма, който за нас е ключов и в който най-потърпевш е малкият и среден бизнес. Идеята на този фонд е да не допусне задълбочаване на разделението на европейската икономика между силните и слабите. Европа трябва да е единна и затова е необходима дейност в страни като България, които още се нуждаят от икономически растеж, за да дадат добра перспектива на младото поколение и да получат реален достъп до европейското развитие.
На въпрос дали кризата с коронавируса не поставя в риск Шенгенското пространство като израз на европейската солидарност, Вебер казва:
"В интензивните моменти на кризата видяхме да се завръща националният егоизъм. Границите бяха затворени веднага, въпреки че в някои области от двете страни на границата нямаше особена разлика в броя на заразените. Причината това да се случи не беше особено ясна, но така или иначе стана. Това ни напомня, че трябва да пазим достиженията на ЕС и в бъдеще. Трябва да вървим и напред, защото по отношение на Шенген е ясно, че България положи много усилия. Самият аз бях на границата с Турция заедно с министър-председателя и други министри и бях приятно изненадан от инвестициите на българската държава в нейната защита. И бих казал, че по отношение на защитата на външната граница България е по-добре подготвена, отколкото някои, които вече са част от Шенген. Затова смятам, че докато продължават дебатите за пространството за свободно движение в Европа, трябва да го отворим и за България и Румъния. България е готова, мнението на експертите е кристално ясно и сега просто ни трябва политическо решение".
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 26 май