Украинският президент Володимир Зеленски и френският му колега Еманюел Макрон обсъдиха ситуацията на фронтовата линия и възможността за изпращане на мироопазващи войски в Украйна. Това се случи в телефонен разговор на 13 януари. Идеята за разполагане на мироопазващи сили в нападнатата от Русия страна набра нова сила през последните месеци - в подготовка на европейските съюзници, преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност на 20 януари.
Още: Мироопазващ контингент в Украйна: Позицията на Полша е показателна за Тръмп (ОБЗОР - ВИДЕО)
Зеленски: "Обсъдихме и други държави да се включат"
„(Обсъдихме) френската инициатива за разполагане на военни контингенти в Украйна“, заяви Зеленски след разговора, цитиран от пресслужбата на президентския офис. „Обсъдихме практическите стъпки за нейното изпълнение, възможното разширяване и включването на други държави в този процес".
Зеленски и Макрон се договориха да се срещнат в близко бъдеще, за да обсъдят допълнително плановете за постигане на гаранции за сигурност, включително евентуално разполагане на мироопазващи сили.
Двамата лидери обсъдиха и ситуацията в Курска област на фона на подновената офанзива на украинските сили в руския регион. Зеленски изтъкна настоящите приоритети на Украйна в областта на противовъздушната отбрана и продължаващата необходимост от високоточни оръжия с голям обсег на действие.
Още: Руски лъжи за новата украинска атака в Курск: Проверка на факти (СНИМКИ и ВИДЕА)
Снимка: Getty Images
Дискусиите за мироопазващ контингент в Украйна
Макрон изложи идеята за изпращане на войски в Украйна още през февруари 2024 г. насам. Тогава думите му предизвикаха остра реакция от страна на Москва - че в подобен случай конфликтът НАТО-Русия ще бъде необратим. В крайна сметка дискусиите затихнаха с времето, но през зимата пак се възобновиха.
Зеленски и Макрон по-рано обсъдиха възможността за мироопазващи сили на среща на 18 декември. По време на тристранната им среща с Доналд Тръмп в Париж на 7 декември републиканецът е заявил, че иска европейски войски, които да наблюдават евентуално прекратяване на огъня в Украйна. Това се счита за една от точките в мирния план на избрания от него посредник за мир между Киев и Москва - ген. Кийт Келог: Зад кулисите на срещата Тръмп-Зеленски-Макрон: Мирът в Украйна и промяната на Путин.
Британският премиер Киър Стармър също планира да посети Украйна през следващите седмици, за да обсъди потенциалното разполагане на международни мироопазващи сили.
Снимка: Getty Images
Наскоро Зеленски обяви на срещата в Рамщайн, Германия, където съюзниците на Украйна се събират с цел координация на военната помощ, че трябва да се разположат военни контингенти на западните партньори на украинска територия. Той смята, че "това е най-добрият начин за прекратяване на войната".
Според Полша не трябва граничещите с Украйна държави да пращат свои войски на нейна територия като мироопазващи сили.