Операцията на украинските въоръжени сили в Курска област има своето не само военно, но и политическо значение. Реакцията на Владимир Путин (който се издирва от Международния наказателен съд в Хага за системно отвличане на украински деца) към "курската ситуация", както самият той нарича пробива на Украйна, позволява да се разбере по-добре какво се случва вътре в руската вертикална власт, как е устроена и какви промени се очакват.
Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск
Кой над кого
Путин назначи бившия си телохранител Алексей Дюмин за отговорник за курското направление. В същото време Дюмин заема и гражданската длъжност секретар на Държавния съвет - консултативен орган с трудно разбираема функция, а беше и губернатор на Тула.
ОЩЕ: Путин назначи бившия си охранител за секретар на Държавния съвет
Независимо от факта, че Дюмин е работил във военното министерство от кадрова гледна точка това значение е нонсенс. Това означава, че Путин няма доверие на руския генщаб и в критична ситуация разчита на този, който му е предан, обяснява източник на "Важные истории", близък до военното министерство.
Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си
Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер
Това се случва не само във военната сфера: бившият адютант на Путин Дмитрий Миронов днес отговаря за всички важни кадрови назначения в Русия. Засилването на позициите на "личната гвардия" на Путин вече отдавна стана причина за конфликти вътре в системата на властта: такъв има между Дюмин и първия заместник на администрацията на президента Сергей Кириенко.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кая Калас: Руската дезинформация е заплаха за нашата сигурност
Още: В полза на партията на Орбан: В Унгария промениха избирателния закон
Бизнесът на руски милиардери в България: Санкционираният от ЕС Сергей Кириенко и АЕЦ "Белене"
Формално дейността на Държавния съвет на Русия е трябвало да се насочва от едно от управленията на АП, което оглавявал един от съратниците на Кириенко, но източник на "Важные истории" разказва, че на едно от заседанията на Държавния съвет Дюмин просто е изгонил човека на Кириенко, като му казал, че не му е там мястото.
Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)
Алексей Дюмин. Снимка: Kremlin.ru
Кланова структура на властта
Конфликтите вътре в руската вертикална власт възникват заради нейната кланова структура. Уязвимостта на тази структура е особено видима през настоящата година след оставката на бившия военен министър Сергей Шойгу, с когото преди Путин ходеше в тайгата и ловеше риба.
След оттеглянето на Шойгу във военното министерство започнаха мащабни чистки на хора, които някога са се смятали за близки на министъра. Мястото си запази началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов, но след провала на руската армия в Курска област и неговата съдба е под въпрос. По информация на Bloomberg Герасимов е игнорирал съобщенията на разузнаването за струпване на украински войски на границата на Русия и е решил да не информира Путин.
Путин размести най-важните си пешки: Шойгу и Патрушев
Валери Герасимов. Снимка: Getty images
Ако това е истина, то няма нищо учудващо, че Путин е загубил доверие в Генералния щаб и е изпратил бившия си телохранител да отбива настъплението на украинците.
Промени във ФСБ
В главния наказателен орган на руския режим ФСБ през тази година също започна жестока битка за власт, коментират един действащ и двама бивши сътрудници. Главната причина за тези конфликти е отслабването на влиянието на няколко лидери на влиятелни кланове, в които са влизали високопоставени генерали.
Директорът на ФСБ заговори за "предатели", правещи терористични акции в Русия (ВИДЕО)
По информация на същите източници през тази година поста си ще напусне възрастният директор на ФСБ Александър Бортников. Сред възможните приемници на властта са неговият първи заместник Сергей Корольов и ръководителят на службата на контраразузнаването Владислав Менщиков.
Според главния редактор на agentura.ru Андрей Солдатов Корольов се готви за повишение по инерция, но сега приоритетите са се променили - отмина времето на важността на олигарсите. Сега ключовият въпрос е контролът над армията и военнопромишления комплекс, диверсантите и терористите, а това е темата на Менщиков. Затова той има своите шансове, тъй като решенията за тези назначения се взимат от една глава (тази на Путин) и опитът да бъдат предсказани е неблагодарна работа.
Своите позиции във ФСБ загуби и бившият секретар на Съвета по сигурност Николай Патрушев. Независимо, че Патрушев напусна директорския пост през 2008 г., той запази своето огромно влияние във ведомството и там продължават да работят много негови хора, но и те скоро ще загубят влиянието си. Вероятно поста си ще загуби и един от ключовите генерали на отбора на Патрушев и цялата ФСБ - ръководителят на службата по защита на конституционния строй Алексей Седов, който скоро ще навърши 70 години. Именно неговата длъжност носи отговорност за преследването на опозицията и убийството на политическите опоненти на Путин - апаратната война вече започна.
"Помощник по корабостроенето": Загуби ли Патрушев влиянието си в Кремъл?
Николай Патрушев. Снимка: Getty images
Един от кандидатите за мястото на Седов е ръководителят на управление "К" към ФСБ Иван Ткачов. Независимо, че има покровители в Кремъл - неговото управление нееднократно се е използвало от политическия блок в АП за разправа над неугодилите, така че той едва ли ще заеме мястото на Седов.
5 млрд. долара за нищо: Подвела ли е Путин руската ФСБ за войната в Украйна?
Промени в държавните компании
В продължение на многото години, в които Путин управлява Русия, ръководителите на държавните компании се считаха за едни от най-влиятелните хора в страната. Те имаха едни от най-важните отговорности: да прехвърлят милиарди долари по сметките на Путин (или на неговите близки), да му строят дворци, да издържат любовниците му и понякога да спират кранчето на неудобните страни.
Затова тези важни длъжности традиционно се заемаха от стари приятели на Путин по линия на КГБ и кметството на Санкт Петербург - бившите му колеги Чемезов и Токарев оглавяват "Ростех" и "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром" засега все още се ръководят от бившите му колеги от кметството Игор Сечин и Алексей Милер.
Игор Сечин. Снимка: Getty images
Но тяхното време отминава.
От гореспоменатите хора влиянието си е запазил Сергей Чемезов - оглавяваната от него "Ростех" е главният производител на въоръжение за армията. Но "политическата значимост на такива фигури като Сечин и Милер намалява", казва работил с "Газпром" човек от руския списък на Forbes: "Едно е да контролираш 30% от европейския пазар, друго е - когато не контролираш нищо."
Още: Подоляк: За руснаците войната вече не е тв шоу. Путинската армия воюва в Русия
Освен това по думите на източник на "Важные истории" и Милер, и Сечин вече отдавна искат да се оттеглят по здравословни причини. Тяхното оттегляне неминуемо ще доведе до конкуренция за скъпоструващите активи на държавните компании в Русия. Как ще приключи тази борба може лесно да се досетим на примера на наказателните дела срещу хората на бившия началник на РЖД Владимир Якунин.
Какво следва?
За 25 години безгранична власт Путин унищожи всичките ѝ институти, които в развитите страни осигуряват устойчивостта на държавните системи: честни избори, независим съд, свободни медии. Реалната власт в Русия принадлежи на няколко клана приятели и колеги на Путин, който в продължение на много години играе ролята на върховен вожд, решаващ конфликтите между клановете.
Още: Слабите места на Путин и как Западът да ги атакува
Подобно устройство на държавата работи добре в средносрочен план, позволявайки на вожда да властва неограничено, а на клановете - да грабят безгранично. Но в дългосрочен аспект или по време на кризи уязвимостта на подобна конструкция става очевидна: лидерите на клановете остаряват и отслабват, което засилва конкуренцията и ожесточава конфликтите.
В минали времена вождът би въвел ред, но самият той вече е по-стар, няма доверие на никого и е погълнат от една война, която вече отдавна не върви по неговия сценарий.
Още: Защо Русия реагира бавно и разпръснато на операция "Курск"? Оценка на американски генерал