Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво точно иска Путин: Анализ на Politico

18 февруари 2025, 23:17 часа • 2150 прочитания

Първите стъпки на американския президент Доналд Тръмп към постигане на сделката му в Украйна бяха посрещнати с буря от емоции в Москва. Никога досега руски медии не са цитирали западните си колеги толкова широко. В края на краищата през последните три години на руското общество беше казано да се отвърне от коварния, упадъчен Запад и да погледне към Изтока – а именно Китай и Северна Корея. И все пак дори най-влиятелният всекидневник в страната „Комерсант“ – обикновено известен със своя разумен и рационален тон – излезе със заглавието „Триумфът на Путин“ в своя преглед на международното отразяване около телефонния разговор на Тръмп с руския президент.

Но има причина за тази внезапна промяна, пише в коментар Politico.

Посланието от Вашингтон вече е в съответствие с мирогледа на Кремъл: Тръмп, могъщият американски кръстник, ще седне срещу престъпния барон Владимир Путин – по-малко могъщ от преди, но все още ставащ по-силен – и те ще решат какво да правят с Украйна. 

Още: Гари Каспаров: Свободата на Русия зависи от победата на Украйна във войната (ВИДЕО)

Кремъл разглежда хода на Тръмп като правилен отговор на искането на Москва да уважава Путин като равноправен партньор, както и публично признание, че Украйна и Европа трябва да имат подчинена роля в преговорите. Тя вярва, че Европа – либерална и лицемерно фиксирана върху върховенството на закона – трябва да се приспособи към истинското си място в този смел нов свят: това на поддържащ актьор в драмата на силните.

В отношенията между Москва и Вашингтон няма място за международно право

В този примитивен разказ, подобен на 19-ти век, няма място за международно право. А ролята на Украйна се свежда до ролята на клиент или неуспешна държава на американската заплата, изправена пред реалността да изплати военната и икономическа подкрепа, която получи по време на войната, и да предостави на САЩ правата да добиват нейните природни ресурси, включително редкоземни метали – всичко това е напълно разбираемо от гледна точка на Москва.

Практическият резултат, който Кремъл очаква от всичко това, е да получи някои украински територии - четирите региона, които анексира, както и частите от Донецка и Луганска области, които все още не са окупирани. Това, заедно с отстраняването на украинския президент Володимир Зеленски, е нещото, което Кремъл би продал на народа си като победа.

Още: Тръмп и Путин са намерили общ език, защото искат да ни върнат в миналото: Асен Агов в Студио Actualno (ВИДЕО)

Исканията са тактически и символични – главата на Зеленски, признаване на напредъка на Русия на украинска територия и точка на всякакви дискусии за членство на Украйна в НАТО.

Този сценарий обаче все още е далеч от пълния руски контрол над Украйна или от значителна промяна в позицията на Русия в Европа. Изглежда като по-временно решение, отколкото Москва би искала – или, както признават повечето влиятелни практици на външната политика на Кремъл, това не е Ялта.

Още: Европа седи на детската маса в преговорите за Украйна

Но истината е, че тази сделка всъщност не е предназначена да доведе до устойчив мир – това никога не е била целта. Тръмп може да вярва във втората си американска революция, но събеседниците му в Москва не вярват. Те са много по-убедени в неразрушимостта на дълбоката държава от всеки теоретик на конспирацията в САЩ и вярват, че тази дълбока държава винаги е била и винаги ще бъде враждебна към Русия.

В отсъствието на каквато и да е истинска идеология, Кремъл е превърнал непрязънта в свое верую – смесица от гордост от бившата Руска империя, независимо дали е била под управлението на царе или съветски комисари, и силно чувство на обида и несправедливост към коварния Запад. И, както при всяка идеология, тя идва с ясен разказ за това какво се е объркало и кой е виновен.

Още: "Мирът дори не се вижда на хоризонта": Кулеба анализира ходовете на Тръмп, Ванс, Путин и Зеленски

Неразделна част от този манталитет е силното усещане за история, разбирано като съвкупност от вековни натрупване, което води до широко разпространеното убеждение, че Русия е обречена да се бори непрекъснато със Запада, под една или друга форма, докато едната страна не постигне пълна победа. И Кремъл е сигурен, че Западът винаги е преследвал пълното унищожение на Русия, като се започне от кръстоносците, изпратени от папата да нападнат православна Русия през 13 век.

"Истинският мир със Запада е непостижим"

Накратко, истинският мир със Запада е непостижим; възможни са само периодични прекъсвания. А Русия, винаги обсадена крепост, не може да има истински съюзници. Известната реплика, приписвана на цар Александър III в края на 19 век – че „Русия има само двама съюзници, въоръжените сили и флота“ – се цитира гордо и непрекъснато и тя резонира дълбоко с Путин.

Като следствие от този разказ, Русия също не се чувства като световен парий – не само поради подкрепата, която получава от Китай, но и защото нейните елити не вярват в концепцията за истински съюзници или дългогодишните договори, които подобни отношения позволяват.

Още: Изпълнение на всички желания на Путин: Евродепутат разкри плана на Тръмп за Украйна

Това е много мрачен поглед върху света. Такъв, който предполага, че Путин ще се опита да използва Тръмп, за да спечели предимство – избирайки тактически ход, тъй като стратегическият мир е невъзможен.

Но докато руският лидер може да се смята за по-опитен и умел в този вид тактическа игра, в действителност той е много по-податлив на внезапни емоционални изблици. Русия винаги се е определяла чрез отношенията си със Запада - и от Студената война насам, отношенията си със САЩ в частност.

И това, което Русия винаги изисква, е уважение. Нека не забравяме, Путин започна своето президентство през 2000 г., като поиска точно това от тогавашния президент на САЩ Джордж У. Буш. Дълбоко в себе си той винаги търси признание от Вашингтон.

Още: Зеленски: САЩ искат да угодят на Путин

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес