Германският Бундесрат (представителство на федералните провинции) одобри създаването на многомилиардния съвместен фонд на ЕС за борба с последиците от коронавирусната пандемия, предаде БГНЕС. Преди това създаването на фонда беше одобрено от Бундестага - парламентът на Федерална република Германия. В подкрепа на съответния законопроект гласуваха 478 депутати, 95 бяха против и 72 се въздържаха, съобщава „Дойче Веле“.
Подобно законодателство вече е ратифицирано в 16 от 27-те страни от ЕС. За да работи съвместният фонд, е необходимо съгласието на всички държави-членки на ЕС. Законопроектът, приет от германския парламент, ще позволи на Европейската комисия да заеме до 750 милиарда евро на капиталовите пазари. От тази сума 390 милиарда евро ще бъдат разпределени между страните от ЕС под формата на субсидии, а останалите под формата на заеми, които трябва да бъдат изплатени до 2058 година.
За да се избегне увеличаване на вноските на страните от ЕС, се предвижда изплащането на заеми да се финансира от нови приходи в бюджета на ЕС: от 2021 г. се въвежда данък върху пластмасовите отпадъци. Предвиждат се също цифров данък, надбавка върху вноса от трети страни с ниски екологични стандарти и разширяване на търговията със сертификати за емисии в областта на въздушния и морския транспорт.
По време на дебата в Бундестага на 25 март държавният министър по европейските въпроси в германското външно министерство Михаел Рот заяви, че Европа ще устои на настоящата дълбока криза само чрез съвместни усилия, основани на принципа на солидарността.
„Планираният фонд е ясен сигнал, че няма да оставим никого на милостта на съдбата“, подчерта той.
В същото време Рот посочи интереса на Германия към създаването на такъв фонд.
Опозиционната партия "Алтернатива за Германия" (AfD) се закани да оспори одобрения от Бундестага законопроект във Федералния конституционен съд и призова германския президент Франк-Валтер Щайнмайер да не го подписва.