Германия ще наеме около 150 летищни работници от Турция, което е значително по-малък брой от първоначално очаквания, въпреки продължаващия хаос на летищата поради липса на персонал.
В края на юни германското правителство обяви плановете си да ускори издаването на разрешителни за работа и визи за няколко хиляди чуждестранни летищни работници, предимно от Турция, за да спомогне за облекчаване на летния пътнически хаос, който изнерви почиващите.
Въпреки това само летищата в Мюнхен и Нюрнберг успяха да наемат работници от Турция, заяви пред Reuters Томас Рихтер, ръководител на асоциацията на работодателите в областта на наземните услуги в авиацията ABL. Те ще помагат при обработката на багажа по силата на временни договори, които ще продължат до началото на ноември.
Браншовите асоциации посочиха, че на германските летища липсват около 2000 работници.
Държавният авиационен орган на Турция - Генералната дирекция за гражданска авиация (SHGM), обаче се противопостави на плана, опасявайки се, че германският план ще повлияе на по-нататъшния растеж на авиационната индустрия на страната.
Друго усложнение е, че чуждестранните работници също трябва да преминат през същите проверки за сигурност като местните летищни работници, преди да им бъде разрешено да работят, което прави процеса на наемане на работа дълъг.
Рихтер заяви, че повечето летища в крайна сметка не наемат чуждестранни работници, тъй като процесът на придвижването им до Германия би отнел твърде много време, а летните отпуски вече почти са приключили.
Операторът на летището във Франкфурт Фрапорт установи, че повечето от наличните работници не притежават квалификацията, която се изисква от летищния персонал, включително владеене на немски език, каза Рихтер, пише БГНЕС.
ОЩЕ: „Lufthansa“отменя 900 вътрешни и европейски полети заради недостиг на персонал