Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Френската полиция бие повече от немската. Ето защо

03 юли 2023, 21:34 часа • 2509 прочитания

Професор Андреа Кречман, експерт в сферата на културната социология в университета в Люнебург обяснява пред ДВ защо френската полиция принципно е много по-склонна да използва насилие срещу демонстрантите, отколкото германската.

"Във френските предградия полицаите влизат в ролята на един вид пожарникари. По тези места определени същностни проблеми така и не са намерили решение - те са в по-скоро в социално-политическата сфера", обяснява Кречман. По думите ѝ оттам нататък стои въпросът дали има нужда от силна полиция или по-скоро трябва да се използват социално-политически средства за регулация. "Именно чрез тези средства могат да се повишат шансовете на населението в обществен и в политически план, което на свой ред би могло да успокои обстановката и отношенията между гражданите и полицията", казва пред ДВ професор Андреа Кречман.

Влиянието на обучението на полицаите

Тя допълва, че френските полицаи тренират усилено, за да са достатъчно добре подготвени за всички видове сценарии - когато става дума например за бунтове в предградията. Експертката обяснява, че очакванията винаги са за най-лошия сценарий - за да може да се реагира най-ефективно. Но - ако очакванията винаги са такива, се получава така, че дори изобщо да не се случва най-лошото, се предполага, че то може да се случи. Професор Кречман споделя, че френските полицаи са винаги в готовност, защото им се казва: "Внимавайте, защото ситуация, която в момента изглежда спокойна и безобидна, в следващия момент може рязко да се влоши и дори да се окаже фатална". Това важи в най-голяма степен за предградията.

При последния инцидент се вижда, че полицаят е стрелял, макар да не е съществувала никаква опасност - жертвата не е била въоръжена. Единственото прегрешение на убития младеж е, че не е носел шофьорската си книжка. Какво е обяснението? Професор Кречман коментира аргументите на полицая, който казва, че се почувствал заплашен. "Ако се погледне обективно на ситуацията, става ясно, че не е имало никаква заплаха. Но пък можем да си представим, че полицаят действително се е почувствал застрашен, защото по време на тренировките са го подготвяли именно за такива случаи - че всяка безобидна ситуация потенциално може да се окаже опасна."

Подготовка за комуникация в сложни ситуации

Професор Кречман посочва пред ДВ, че в Германия се стига до най-различни ситуации, но полицейските тренировки преминават по съвсем друг начин. "При тях подготовката не е насочена към възможния най-лош сценарий. Естествено се тренира и за такива случаи, но не само - акцентът е поставен върху комуникативните аспекти - т.е. да се види как може да се говори с гражданите така, че ситуацията да не ескалира, или пък как точно да се говори с някого във вече ескалирала ситуация с целта тя да бъде успокоена."

Експертката е категорична, че това играе роля и именно благодарение на тези въпроси поведението на полицията в Германия е по-различно от това, което се наблюдава във Франция. От френската жандармерия например заявяват, че изобщо нямат капацитет да организират тренировки, свързани с комуникативните аспекти - затова наблягат само на подготвеност за най-лошите сценарии.

И още нещо - във Франция се смята, че работата на полицията е твърде лесна в случаите, в които липсва насилие или в някоя ситуация, в която всичко е спокойно - това е нещо, което няма защо да се тренира. Професор Кречман обаче подчертава: "Мисля, че именно въпросът как една спокойна ситуация може да остане такава, е основният въпрос за постигането на качество в работата на полицията".

 

Още за протестите във Франция - четете ТУК.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес