Потреблението на природен газ в ЕС е намаляло с 20,1 на сто през периода август-ноември 2022 г. в сравнение със средното потребление на газ за същите месеци (август-ноември) между 2017 г. и 2021 г, показва ново изследване на Евростат.
От там припомнят, че според Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета относно координираните мерките за намаляване на търсенето на газ, част от плана REPowerEU за прекратяване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива, е заложена цел за намаляване от 15 на сто за периода август 2022 г. - март 2023 г. в сравнение със средната стойност за същия период от пет предишни последователни години.
През август-ноември 2022 г. потреблението на природен газ спадна в повечето държави членки, констатира статистическата служба на ЕС. В 18 държави-членки потреблението е спаднало над целта от 15 на сто, а в някои дори с голяма разлика (над 40 на сто). Данните показват, че консумацията на синьо гориво за посочения по-горе период се е понижила най-много във Финландия (-52,7 на сто), Латвия (-43,2 на сто) и Литва (-41,6 на сто).
Още: Министърът на енергетиката преговаря за доставка на газ с Турция
Шест държави-членки, въпреки че намаляват потреблението си на природен газ, все още не са достигнали целта от 15 на сто. За разлика от това потреблението на природен газ се е увеличило в Малта (+7,1 на сто) и Словакия (+2,6 на сто).
Тази информация идва от енергийни данни, публикувани от Евростат (Статистическа служба на Европейския съюз) и предадени от Националните статистически институти на държавите-членки.
Графичните данни показват, че България е намалила потреблението си между август и ноември спрямо петгодишните средни нива с над средното за Европейския съюз.
Още: Енергийният министър очаква най-лошото – иск от "Газпром"