Върховният съд на ЕС разпореди в понеделник Полша да плаща на Брюксел дневна глоба от 500 000 евро за това, че не е затворила голяма въглищна мина, с което разгневи съседна Чехия.
Още: Още проблеми в Краснодарския край след нефтения разлив: Река Херота наводни Сочи (ВИДЕО)
Още: Вой и закани на руските пропагандисти заради взривения в Москва генерал (ОБЗОР - ВИДЕО)
През май съдът поиска от Варшава да спре добива на лигнитни въглища - нискокачествени кафяви въглища - в открития рудник Туров след жалба от Прага, че с действията си Варшава създава трансгранична опасност за околната среда и нарушава законодателството на ЕС.
Но полското правителство отказа да се съобрази с аргумента, че това би поставило енергийната сигурност на страната „в риск“, тъй като мината захранва електроцентрала, осигуряваща около 7% от електроенергията.
През юни Прага поиска от Съда на Европейския съюз да наложи на Полша глоба от пет милиона евро на ден, защото не е спряла производството в мината.
Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск
Правителствата на двете страни също започнаха официални разговори за ситуацията, обещавайки да постигнат споразумение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си
Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер
Както Германия, така и Чехия се оплакаха от полската мина и планираното й разширяване, като казаха, че тя също е причинила повишени нива на шум и прах в района.
Но най-голямата полска енергийна група PGE, която притежава както мината, така и централата, планира да добива въглища в Туров до 2044 г.
В мината, която функционира от 1904 г., работят около 4000 души. Полша разчита на въглища, за да задоволи до 80% от енергийните си нужди, но обеща да развива зелени енергийни източници и да затвори последната си мина до 2049 г. в съответствие с целите за намаляване на емисиите, определени от Европейския съюз.
Още: Кая Калас: Руската дезинформация е заплаха за нашата сигурност
Още: В полза на партията на Орбан: В Унгария промениха избирателния закон