Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС: Възможно е наблюдението над Румъния да падне още догодина

15 март 2016, 15:01 часа • 1850 прочитания

Още в началото на следващата година може да бъде прекратен мониторингът на Брюксел върху правосъдието и борбата с корупцията в Румъния.

Това заявиха във вторник министрите на европейските въпроси на ЕС (Съветът на ЕС - бел.ред.) в заключението си относно последния доклад на ЕК, който бе публикуван в края на януари.

Наблюдението на ЕК се запазва до януари следващата година за двете страни, но тогава има шанс да бъде прекратен за Румъния.

За България подобно уточнение не се споменава. Това официализира думите на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер от февруари, че Румъния и България вече са разделени по европейския си път.

"България има още да догонва в реформите", пише в изводите на Съвета на ЕС, цитирани от сайта "Клуб Z".

За страната ни се отбелязват "трудностите в постигането на устойчиви резултати в областите на борбата с корупцията и с организираната престъпност".

Страните-членки настояват за освобождаването на правосъдието от политически влияния, преобразуването на Висшия съдебен съвет и приемането на закон за борба с корупцията и създаването на силна институция, която да го прилага.

Съветът на ЕС смята, че продължаването на реформата на ВСС и прокуратурата, както и засилването на правомощията на съдебния инспекторат, са "ключови" фактори за отпадане на мониторинга.

"Като цяло Съветът на ЕС смята, че Румъния, поддържайки сегашните положителни тенденции на реформа и консолидация на напредъка и интернализирайки целите на Мониторинговия механизъм в националните политики и стратегии, е на път да гарантира необходимите устойчивост и необратимост на реформите, които биха й позволили да постигне целите на механизма", пише в заключенията на Съвета на ЕС

"Съветът признава, че са направени окуражаващи стъпки, за да влезе процесът на реформи пак в релси, въпреки че цялостният напредък в България се нуждае спешно да бъде ускорен", пише още в документа, допълва Mediapool.bg.

Съветът на ЕС подчертава важността на висшите назначения в съдебната система в България.

По отношение на конституционните промени акцентът е поставен върху пълното извършване на произтичащите от тях правосъдни реформи, както и резултатите от борба с корупцията в страната.

"България трябва да се съсредоточи върху решаване на спора за политическото влияние върху съдебната система и въпросите на почтеността свързани с назначенията, както и върху нуждата да се подобри наблюдението и отстраняването на недостатъците и ефективното изпълнение на съдебните решения", става ясно от доклада.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес