Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС вече може да обявява криза с цените на електроенергия, а потребителите ще получават защита

11 април 2024, 15:47 часа • 12020 прочитания

ЕС ще има правомощия да обяви регионална или общоевропейска криза на цените на електроенергията, а уязвимите клиенти ще бъдат защитени от прекъсване на електроснабдяването им.

Това се съдържа в реформата на пазара на електроенергия в общността, която бе приета от Европейския парламент днес. С приетата директива ще се подпомогне декарбонизацията на газовия сектор с цел смекчаване на изменението на климата, а евродепутатите осигуриха и мерки за защита на уязвимите потребители и за осигуряване на прозрачност.

Какво се променя?

Потребителите вече ще имат право на достъп до договори с фиксирани или с динамични цени и ще получат важна информация за условията, които са избрали. Доставчиците няма да могат едностранно да променят условията на договора.

Още: Ще поскъпне ли шоково токът за бита: Станислав Андреев в “Отговорите“ (ВИДЕО)

Евродепутатите гарантираха още, че страните от ЕС могат да забранят на доставчиците да прекъсват доставките на електроенергия за уязвимите клиенти, включително по време на спорове.

Предвидени са т.нар. "договори за разлика" или еквивалентни схеми със същите ефекти, за да се насърчат инвестициите в енергия. В договорите за разлика, публичният орган компенсира производителя на енергия, ако пазарните цени падат твърде рязко, но събира плащания от него, ако те са твърде високи. Използването на този вид договори ще бъде разрешено във всички инвестиции в ново производство на електроенергия, независимо дали от възобновяеми източници или от ядрена енергия.

Още: Държавата реши какъв е таванът на пазарните приходи за производителите на ток

При ситуация на много високи цени и при определени условия, ЕС може да обяви регионална или общоевропейска криза. Това ще позволи на страните-членки да предприемат временни мерки за определяне на цените на електроенергията за малките и средни предприятия и енергоемките промишлени потребители.

След одобрението на парламента страните членки на ЕС трябва също така официално да приемат законодателството.

Още: Европарламентът защити европейския енергиен пазар и от манипулации (СНИМКИ)

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес