Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС не отхвърли възможността за дълго отлагане на Brexit

22 март 2019, 07:30 часа • 2918 прочитания

Европейският съюз (EС) не отхвърля възможността за дълго отлагане на датата на Brexit. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск на пресконференция след срещата на лидерите на 27-те останали страни от ЕС, предадоха световните агенции.

Припомняме, че британският министър-председател Тереза Мей поиска от ЕС да отложи Brexit до 30 юни, а срещата на върха на 27-те страни от ЕС реши да отложи излизането до 22 май, ако споразумението за развод бъде одобрено от британския парламент следващата седмица. В противен случай отлагането ще продължи само до 12 април. Brexit първоначално беше насрочен за 29 март тази година.

"До тази дата (12 април) всички възможности ще останат отворени. Правителството на Обединеното кралство все още ще има избор между сделката (излизане от ЕС на ратифициран договор за развод), излизане без сделка, дълго забавяне или прекратяване на член 50", коментира още Туск, пише БГНЕС.

"12 април е ключова дата за Обединеното кралство. Те трябва да решат дали да проведат избори за Европейски парламент. Ако приемат сделката преди това, възможността за дълго удължаване автоматично ще стане невъзможна”, каза Туск.

Той потвърди, че Тереза Мей се е съгласила с предложението на ЕС за двете опции за кратко удължаване на британското оттегляне от Съюза.

Нагласи

Около 4 от 10 британци се чувстват безсилни, ядосани или притеснени от Brexit, стана ясно междувременно от социологическо проучване.

Благотворителната фондация за психическо здраве е направила изследване, чрез което да разбере какво е влиянието на напускането на страната от ЕС върху психическото здраве, емоции, взаимоотношения и сън.

Проучването е открило, че Brexit е накарал 43% от британците да се чувстват безсилни, 39% ядосани и 38% притеснени. При 26% от британците Brexit не е предизвикал никакви емоции в последните 12 месеца.

17% споделят, че напускането на Кралството им е причинило „високи нива на стрес”, а 12% твърдят, че имат проблеми със съня заради това. Само 9% от британците се чувстват оптимистични, 3% се чувстват щастливи, а 2% се чувстват сигурни.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес