Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийната криза в Европа няма да се реши с таван на цените, смята Мартин Владимиров

26 ноември 2022, 11:01 часа • 4580 прочитания

Таван на цената на газа не може да реши енергийната криза, заяви по БНР Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. 

Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск

"Причината е, че подобна мярка би подкопала основите на функционирането на европейските енергийни пазари, либерализацията и интеграцията на пазарите и всъщност няма да проработят. Тези тавани не могат да решат енергийната криза. Упорството на ЕК и специално на Фон дер Лайен може да доведе и до нейния момент на Лиз Тръс, т.е. отиваме към един доста сериозен икономически колапс в област енергетика, ако се предприемат действия, които реално могат да окажат такова влияние върху европейските енергийни пазари, че в началото на пролетта да нямаме достатъчно газ да напълним газохранилищата", коментира той.

ОЩЕ: Таван на цената на газа в ЕС поставя под риск осигуряването на доставки за следващата зима

По думите му при налагане на таван на цената на газа много трудно ще може да се привлекат доставки на втечнен природен газ от САЩ и други страни. Частните компании се ориентират по това къде е най-висока цената, подчерта експертът и добави, че в момента цената в Европа е по-висока от тази в Азия, но това може да се промени:

Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си

Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер

"Това обаче няма да е вечно. Азиатското търсене обикновено изпреварва европейското и подтиква големите компании, износители на втечнен природен газ, да се насочват натам. Когато те нямат ценови стимул да реализират своите количества в Европа, нищо не може да ги задържи".

Най-адекватният отговор на кризата с доставките на природен газ в Европа е чувствително намаляване на потреблението му, категоричен е Мартин Владимиров. Според него това би се явило "естествена спирачка, таван" за цената на природния газ и няма да се създадат изкривявания, които да подтикнат доставчиците да се пренасочат към други части на света.

"Тази година Европа е свила търсенето с около 26% до момента, което е и причината да сме в сравнително спокойна ситуация на пазара в момента. Догодина обаче инстинктът за по-голямо потребление, особено при индустрията, ще се събуди отново, но тогава вече няма да има достъпа до допълнителни количества от всички направления и Европа много по-трудно ще напълни хранилищата, без да предложи свръх висока цена на производителите на втечнен природен газ. Вероятно най-сериозна криза ще се усети в периода април – юни догодина, когато хранилищата ще са доста по-изпразнени и ще започне периодът на пълненето им, но без яснота откъде ще дойде достатъчно газ", коментира Владимиров.

Според него в такъв момент търговците на газ имат интерес да задържат продажбите, за да максимизират печалбата си и да постигнат най-високата цена, която ще се формира в края на лятото, ако има недостиг за хранилищата.

Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)

Още: Екокатастрофа: Доброволци почистват с подръчни материали мазута след потъването на танкери в Русия (СНИМКИ)

Владимиров очаква "едно необичайно лято през 2023 г., през което цените отново да достигнат много високи равнища".

"Структурата на газовия пазар в Европа се оформя по различен начин. Вероятно ще е базирана на едно постоянно търсене на допълнителни количества на всякаква цена", коментира той.

По думите му предложението за таван на цената на газа е много по-високо от сегашните цени, но то е във връзка с очакваните равнища на цената догодина.

Той не очаква през декември енергийните министри от ЕС да постигнат договорка. Според него ще е много трудно да се стигне до консенсусно решение по темата. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес