Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу заяви, че жалбата на чешката енергийна компания ЧЕЗ срещу България все още се оценява и няма решение по поставените въпроси, предаде БГНЕС.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Барозу направи този коментар в отговор на въпрос при посещението си в Прага, където даде съвместна пресконференция с чешкия премиер Петър Нечас, съобщи БНТ. Председателят на ЕК заяви, че Комисията се отнася към този въпрос с голямо внимание и допълни, че току-що е получено официалното оплакване по случая. Според Барозу трябва да се направи оценка на ситуацията и всички правила на вътрешния пазар да бъдат спазени.
Припомняме, че Чешкото електроразпределително дружество ЧЕЗ подаде жалба в Европейската комисия (ЕК) срещу решението на българските власти да направят стъпки в посока анулиране на фирмения лиценз в балканската страна на 29 март.
"Сблъсквахме се неколкократно с намеси от страна на българските власти", коментира пред Ройтерс тогава Томаш Плескач – директор, отговарящ за операциите на ЧЕЗ зад граница.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Неотдавна българският енергиен регулатор започна процедура за отнемане на лиценза на дружеството. София обвини компанията, че нарушавала законите за обществените поръчки, като сключвала договори с подизпълнители, без да провежда търгове. ЧЕЗ отхвърли всички обвинения.
Вчера при обявяването на резултатите от проверката в енергетиката (НЕК ЕАД, Електроразпределителните дружества, ДКЕВР), която започна през месец февруари, заместник-главният прокурор Борислав Сарафов съобщи, че са образувани 5 наказателни производства. Едно от делата, във връзка с непотърсен от държавата дивидент от ЧЕЗ, е за умишлена безстопанственост. Групата ЧЕЗ е кумулирала един доста сериозен финансов ресурс като печалба до средата на 2012 г. – 593 млн. лева. Виновни длъжностни лица от МИЕТ в периода 2011 – 2012 г. обаче, според прокуратурата, не са положили достатъчно грижи държавата да си получи този дивидент, който е 33%. И така за бюджета са последвали значителни щети.
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
Друго наказателно производство е по доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) във връзка с проверка в ЧЕЗ Разпределение България ЕАД. Проверката е обхващала 396 договора, по които са констатирани много нарушения и са наложени административни санкции от ДКЕВР. Тук според прокуратурата има нарушения при обществените поръчки.