Европейският съюз трябва да продължи да оказва натиск върху властите в Беларус и да подкрепя гражданското общество, заяви в Европарламента върховният комисар на ЕС по външна политика Жозеп Борел.
„Ние трябва да продължим натиска и да използваме всички методи за подкрепа на гражданското общество в Беларус. Трябва да продължим да предлагаме финансова поддръжка на демократичната част от обществото, трябва да фокусираме санкциите си срещу Лукашенко и неговото обкръжение, като в същото време се стараем да избегнем те да се отразят върху обикновените граждани”, каза Борел.
Той призна, че каквито и мерки да бъдат предприети от страна на ЕС, те несъмнено ще засегнат беларуската икономика, но в същото време е необходимо да се подкрепя гражданското общество, независимите медии и върховенството на закона и да се даде тласък към свободни и справедливи избори.
В края на май ЕК представи план за икономическа подкрепа на „демократичен Беларус” в размер от 3 млрд. евро. Този план, според Брюксел, ще помогне за стабилизирането на икономиката, реформирането на институциите и ще ги направи по-демократични. Условието за активирането на този план е страната да премине към „демократична трансформация”.
Европейският съюз ще вземе предвид оказваната подкрепа на Беларус от страна на Русия при обсъждането на санкциите срещу властите в Минск.
Москва предостави наскоро нов грант в размер на 500 млн. долара във вид на втори транш от държавния кредит от Русия на обща стойност 1 млрд. долара. Този факт ще бъде отчетен, когато ЕС обсъди отново въпроса за санкциите.
Борел подчерта, че властите в ЕС „ще направят всичко възможно да се борят с диктатурата и в същото време да покажат солидарност с гражданското общество”.
Очаква се за целта да бъде проведена международна конференция по Беларус и да продължи обсъждането на перспективите за икономическа помощ, подчерта Жозеп Борел.