Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борел: ЕС е забележително единен по отношение на кризата в Украйна

16 февруари 2022, 13:24 часа • 3164 прочитания

Върховният комисар по външната политика на ЕС Жозеп Борел отхвърли твърденията, че блокът е "бездействал" по отношение на руско-украинската криза.

Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана

Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство

В началото на кризата Брюксел до голяма степен остана встрани, тъй като висши служители от Вашингтон и Москва се събраха на преговори в Женева, каза той пред евродепутати.

В изказването си по време на дебат в Европейския парламент относно кризата в Украйна Борел заяви, че критиките към ЕС, че е пропуснал да действа, са неоснователни.

Според него, държавите от ЕС са показали "забележително единство" и приветства дипломатическите усилия на Франция и Германия, чиито лидери Еманюел Макрон и Олаф Шолц заминаха за Москва за разговори с руския президент Владимир Путин.

Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста

Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия

Борел намекна, че неотдавнашните пробиви като обявеното във вторник от Русия изтегляне на част от войските от границата с Украйна и от Крим, за което западните страни твърдят, че все още не са видели доказателства, не биха могли да се случат без ЕС, съобщи Евронюз.

„Русия умишлено се опита да пренебрегне съществуването на ЕС, като през декември изпрати писма само до САЩ и НАТО, очевидно смятайки, че ние сме напълно без значение и нямаме какво да кажем по въпросите на сигурността в Европа. За Москва сигурността в Европа се определя във Вашингтон", каза той.

"По-късно, когато забелязаха, че въпреки това пренебрежително отношение, нищо не се случва, г-н Лавров най-накрая реши да изпрати писмо до 27-те държави членки, които досега игнорираше. Защо такъв обрат в позицията на Русия?", продължава той. "Защото разбраха, че европейският фронт не се е пропукал, а атлантическата солидарност е много силна."

САЩ твърдят, че Русия е разположила до 150 000 военнослужещи в близост до границата си с Украйна и в Беларус и предупреди за предстоящо нахлуване - твърдение, което Русия многократно е отхвърляла. Москва иска да се изключи членството на Украйна и Грузия в НАТО и да се изтеглят войските от териториите на някои източноевропейски държави, тъй като те застрашават сигурността на Русия.

Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува

Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес