Тази година ще бъде отбелязан рекорден брой проекти за възобновяема енергия, тъй като страхът за енергийната сигурност и високите цени на изкопаемите горива стимулират производството, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Очаква се капацитетът на възобновяемата енергия да нарасне със 107 гигавата до над 440 през 2023 г., пише в доклад на МАЕ.
"Светът ще добави рекордно количество възобновяеми енергийни източници към електроенергийните системи - повече от общия енергиен капацитет на Германия и Испания, взети заедно", заяви изпълнителният директор на агенцията Фатих Бирол.
Очаква се през следващата година общият капацитет на възобновяемата електроенергия в света да нарасне до нивото на енергийното производство на САЩ и Китай, взети заедно, и да достигне 4500 GW.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
За тази и следващата година 55% от общия обем на добавките ще бъдат от Китай, който изглежда ще бъде кралят на този отрасъл, съобщава АФП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
Очаква се Европа да увеличи добавките на възобновяема енергия с 40%, тъй като старият континент се отказа от руския природен газ.
Счита се, че потребителите на електроенергия в ЕС са спестили 100 млрд. евро от електроенергия благодарение на новоинсталираните центрове за вятърна и слънчева енергия в периода 2021-2023 г., съобщи агенцията.
"Световната енергийна криза показа, че възобновяемите източници са от решаващо значение за това енергийните доставки да станат не само по-чисти, но и по-сигурни и достъпни", каза Бирол.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Две трети от тазгодишния ръст на възобновяемата енергия ще се дължи на соларните панели.
Увеличават се фотоволтаичните централи, както и по-малките покривни панели, които се инсталират за борба с нарастващите сметки за ток.
По-голямата политическа подкрепа на ключови европейски пазари като Германия, Италия и Нидерландия също стимулира този растеж.
След две години на забавен растеж се очаква и ръст от 70% на годишна база при вятърните електроцентрали, посочва МАЕ.
Този скок може да се обясни с оттеглянето на коварни разпоредби, които спряха проектите в Китай и Европа.