Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бездомниците във Финландия получават бързо жилище и договор за наем

17 октомври 2020, 15:40 часа • 4029 прочитания

Броят на хората без дом в границите на Европейския съюз (ЕС) се е увеличил със 70%. Сравнението е с период от преди 10 години, информира БГНЕС, позовавайки се на АРД. Като положителен пример за политика спрямо бездомните изпъква Финландия, с помощта на специална стратегия.

Хорст Хук спи всяка нощ в палатка на брега на Рейн край Кьолн. Мъжът е бездомен, а палатката е спасително решение за него. Той признава, че би искал да живее в нормално жилище, но когато върху някого е поставено клеймото „бездомник”, то не може да се изтрие лесно, споделя 63-годишният мъж. В Европейския съюз хората със съдбата на Хук стават все повече, включително и защото в много градове липсва подходяща жилищна база на достъпни цени. Това е становище от последния доклад на Европейския съюз на националните организации за помощ на бездомни хора (FEANTSA), посочва изданието.

Всяка нощ най-малко 700 000 души са без покрив в Европа. От FEANTSA се опасяват, че покрай пандемията от коронавирус броят на бездомните ще нарасне. Бройката и сега е висока, защото все повече граждани на ЕС търсят късмета си в друга държава, а накрая остават на улицата. В Германия по улиците се подвизават много хора от Източна Европа. Ако не са работили достатъчно дълго време там, те отпадат от социалната система и нямат основание да търсят помощ от държавата. В големи градове, като Берлин и Кьолн, действат специални предложения за бездомни източноевропейци. Но това не решава проблема, подчертава Дирк Шумахер от социалната служба в Кьолн.

В Унгария пък от 2018 г. спането на улицата е забранено. Ако някой бъде заловен, че прави това твърде често, го заплашва съд. Затова много от бездомните там се крият от полицията в гората или в покрайнините на града.

Първа грижа във Филнладния по този казус е настаняването. Бездомните в страната по правило не спят в приемни центрове. Вместо това, човекът получава бързо жилище и договор за наем. За целта във Финландия има на разположение повече от 7 800 жилища. Бездомните плащат наема от пенсията си или от заплатата. Ако новият наемател не разполага с достатъчно лични средства, държавата се намесва със социални помощи. Числата говорят сами за успеха на тази стратегия. Финландия е единствената държава в ЕС, в която броят на бездомните през последните години е спаднал рязко. В момента те са 4 600.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес