Тази година седмокласниците от Пловдивска област са се представили малко по-зле от предишния випуск по БЕЛ и по-добре от тях по математика. Средният брой точки от изпита по БЕЛ е 47.05, а по математика- 33.38 от максимални 100, предаде БГНЕС.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
5 166 деца, завършили седми клас, се явиха тази година на националното външно оценяване по български език и литература в Пловдивска област, за другия изпит- по математика, явилите се ученици са 5 143. На практика от всички ученици в областта едва 250 не са кандидатствали, но и те могат да участват в класирането с бал от задължителните за дадено училище учебни предмети.
Резултатите от външното оценяване в Пловдивска област обобщи днес пред медиите Рангел Райчев, председател на Областната комисия по прием на ученици в 8 клас в неспециализирани училища с държавен план- прием.
Две момичета от областта имат 100 точки на изпита по БЕЛ. На едното резултатът е присъден служебно, защото е лауреат от Национална олимпиада по предмета, то е от Образцовата математическа гимназия. Другото момиче е от СОУ "Св. Патриарх Евтимий" и е постигнало точките на изпита. Петима ученици от ОМГ пък имат по 100 точки на изпита по математика- четири момичета и едно момче. Най- високият брой точки- 194, постигнат общо от двата изпита, както и следващите два кандидата със 192 точки пак са момичета.
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Изпитите по БЕЛ и математика се провеждат всеки с по два модула. Вторият модул се решава по желание, максималният брой точки за първия е 65. От всички 5166 деца, явили се на изпита по БЕЛ, 4 232 са избрали да работят и по втория модул. На изпита по математика съотношението е 3 899 от общо 4 232 деца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
28 седмокласници имат нула точки по БЕЛ, 24- по математика. Най-честата причина за провала е незнаенето на български език, посочи Рангел Райчев. Има деца, отбелязвали с Х всички възможни отговори в теста. Сред децата, които не са се явили, са освободените от този изпит деца със специални образователни потребности. Те са насочени вече от специална комисия към училища за следващото образователно ниво.
Подаването на заявление за участие в първо класиране стартира от 20 юни и ще продължи до 26- ти. Документи се приемат в 22 центъра в областта. В Пловдив те са пет. Учениците могат да участват в три класирания.