Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Езиковите центрове питат защо само някои браншове получават подкрепа от държавата

11 ноември 2020, 17:05 часа • 3304 прочитания

С три конкретни въпроса се обръщат група собственици на езикови школи и образователни центрове към премиера и министрите на здравеопазването, образоватието и труда и социалните грижи. Те разпратиха до медиите тревожно открито писмо, в което питат:

1. Какво точно налага преустановяването на дейността на езиковите и образователните ценрове, които са в сферата на частния бизнес?

2. По какъв критерий се определят рестрикциите за езиковите и образователните центрове и тези за държавните училища и заведенията?

3. Защо само определени браншове получават облекчения от държавата (намалено ДДС или възможността сами да преценяват дали да допускат присъствено обучение в училищата)?

"За разлика от училищата, които са на държавна издръжка, а преподавателите им получават гарантирани заплати, без значение дали осъществяват учебни занятия или не, то приходите на нашите служители не са подсигурени от държавата", се казва още в писмото.

Основните възнаграждения, които езиковите центрове изплащат, са възнагражденията на преподавателите. При вземане на решения, моля да имате предвид това, че нашите преподаватели са на хонорар. Всички мерки, свързани с поемане на част от възнагражденията на служителите от страна на държавата, в този случай не важат.

От учебните центрове правят паралел между тяхната дейност и тези на заведенията и на държавните училища и посочват следните разлики: "За разлика от заведенията, в които могат да се съберат много групи от по 6 човека с дистанция 1,5 метра между облегалките, в нашите центрове се събират 6 човека общо в една зала, на които е осигурена съответната дистанция. За разлика от държавните училища, в които в една смяна учат няколкостотин ученика, на територията на нашите центрове се събират не повече от 20 човека, които са разпределени в няколко зали".

Мерките по затварянето на тези образователни звена се отразяват пагубно върху дейността им, се посочва в писмото: "От началото на пандемията през месец март 2020 г. до сега офисната ни мрежа е намаляла със 70%, а спадът на клиенти е над 60%".

Ето какво гласи в заключение обръщението:

Уважаеми управляващи,

Успяхме да прескочим кризата в началото на пролетта без особена подкрепа от държавата, но наложените от Вас мерки с неясен характер и още по-неясен срок не предвещават успешно бъдеще за никой от частните образователни центрове в България. Запасът от свободен ресурс се топи с всеки изминал ден, а хората, за които отговаряме, вместо да се чувстват сигурни и подкрепени в тежкото време на пандемия, изпитват само несигурност и страх за работните си места.

В издръжката на езиковия ценър се включват и наеми, режийни разходи, външни услуги като счетоводно обслужване и др., които до сега никой не отчита в мерките за подпомагане на този вид дейност.

Като коректни работодатели и данъкоплатци очакваме и също толкова коректно отношение от страна на държавата и управляващите в тежката ситуация, в която се намираме.

Искаме да заявим готовността си при нужда да съдействаме за изготвянето на адекватен план за подпомагане и спасяване на езиковите и образователни центрове в сферата на частния бизнес, които да осигурят субсидии за покриване на част от основните разходи на тези дружеста, а именно:

Наеми на офисни пространства;

Режийни разходи;

Хонорари на преподаватели;

Заплати и осигуровки на служителите на трудови договори;

Допълнителни инвестиции във връзка с въвеждането на онлайн-обучение

Във връзка с гореизложеното, настоявам за предприемането на адекватни мерки, целящи подкрепата на бизнеса в частната сфера на образованието и незабавно преразглеждане на рестрикциите, наложени на образователните школи и центрове от частен тип, наложени със заповед на Министъра на здравеопазването с № РД-01-626/27.10.2020 г.

Писмото е подписано от Димитър Теодосиев, управител на Езиков център „Шилер“. Към позицията се присъединяват Образователен център „Мелиус“, Езиков център „Елпида“, Езикова школа „Иберика“, Езикова школа „Престиж“ и Учебен център „МаксимУм".

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес