С три конкретни въпроса се обръщат група собственици на езикови школи и образователни центрове към премиера и министрите на здравеопазването, образоватието и труда и социалните грижи. Те разпратиха до медиите тревожно открито писмо, в което питат:
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
1. Какво точно налага преустановяването на дейността на езиковите и образователните ценрове, които са в сферата на частния бизнес?
2. По какъв критерий се определят рестрикциите за езиковите и образователните центрове и тези за държавните училища и заведенията?
3. Защо само определени браншове получават облекчения от държавата (намалено ДДС или възможността сами да преценяват дали да допускат присъствено обучение в училищата)?
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
"За разлика от училищата, които са на държавна издръжка, а преподавателите им получават гарантирани заплати, без значение дали осъществяват учебни занятия или не, то приходите на нашите служители не са подсигурени от държавата", се казва още в писмото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Основните възнаграждения, които езиковите центрове изплащат, са възнагражденията на преподавателите. При вземане на решения, моля да имате предвид това, че нашите преподаватели са на хонорар. Всички мерки, свързани с поемане на част от възнагражденията на служителите от страна на държавата, в този случай не важат.
От учебните центрове правят паралел между тяхната дейност и тези на заведенията и на държавните училища и посочват следните разлики: "За разлика от заведенията, в които могат да се съберат много групи от по 6 човека с дистанция 1,5 метра между облегалките, в нашите центрове се събират 6 човека общо в една зала, на които е осигурена съответната дистанция. За разлика от държавните училища, в които в една смяна учат няколкостотин ученика, на територията на нашите центрове се събират не повече от 20 човека, които са разпределени в няколко зали".
Мерките по затварянето на тези образователни звена се отразяват пагубно върху дейността им, се посочва в писмото: "От началото на пандемията през месец март 2020 г. до сега офисната ни мрежа е намаляла със 70%, а спадът на клиенти е над 60%".
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Ето какво гласи в заключение обръщението:
Уважаеми управляващи,
Успяхме да прескочим кризата в началото на пролетта без особена подкрепа от държавата, но наложените от Вас мерки с неясен характер и още по-неясен срок не предвещават успешно бъдеще за никой от частните образователни центрове в България. Запасът от свободен ресурс се топи с всеки изминал ден, а хората, за които отговаряме, вместо да се чувстват сигурни и подкрепени в тежкото време на пандемия, изпитват само несигурност и страх за работните си места.
В издръжката на езиковия ценър се включват и наеми, режийни разходи, външни услуги като счетоводно обслужване и др., които до сега никой не отчита в мерките за подпомагане на този вид дейност.
Като коректни работодатели и данъкоплатци очакваме и също толкова коректно отношение от страна на държавата и управляващите в тежката ситуация, в която се намираме.
Искаме да заявим готовността си при нужда да съдействаме за изготвянето на адекватен план за подпомагане и спасяване на езиковите и образователни центрове в сферата на частния бизнес, които да осигурят субсидии за покриване на част от основните разходи на тези дружеста, а именно:
Наеми на офисни пространства;
Режийни разходи;
Хонорари на преподаватели;
Заплати и осигуровки на служителите на трудови договори;
Допълнителни инвестиции във връзка с въвеждането на онлайн-обучение
Във връзка с гореизложеното, настоявам за предприемането на адекватни мерки, целящи подкрепата на бизнеса в частната сфера на образованието и незабавно преразглеждане на рестрикциите, наложени на образователните школи и центрове от частен тип, наложени със заповед на Министъра на здравеопазването с № РД-01-626/27.10.2020 г.
Писмото е подписано от Димитър Теодосиев, управител на Езиков център „Шилер“. Към позицията се присъединяват Образователен център „Мелиус“, Езиков център „Елпида“, Езикова школа „Иберика“, Езикова школа „Престиж“ и Учебен център „МаксимУм".