Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Заваляха исканията към кабинета "Желязков": КНСБ настоява за ръст на заплатите през 2025 г.

26 януари 2025, 09:17 часа • 1083 прочитания

До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството на Росен Желязков своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година, предаде БНР. 

Още: Работещ в България е получавал 3,2 млн. лв. на месец

Какво друго искат синдикатите? 

Още: Икономист очаква заплатите да спрат да растат

Сред акцентите в социалната сфера е искането на синдиката за усъвършенстване на пенсионната система на базата на двата анализа, които вече бяха разработени от социалното министерство и Икономическия и социален съвет за трите стълба на системата - солидарния, допълнителния задължителен и доброволния, оповести президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Час по-скоро да се свика работна група в Министерството на труда, а може и междуведомствена с Министерството на финансите, тъй като вторият стълб касае не само труда, а и устойчивостта на финансите като цяло и възможността за финансиране на дълга, вътрешният особено, и инвестициите в това число и пенсионната система да бъде сложена във фокуса на приоритетите за усъвършенстването и доразвитието ѝ", добави Димитров.  

Синдикатът настоява да се разработи и приеме методология за официално измерване на заплатата за издръжка, а минималната и средната заплата по сектори да бъдат "отвързани" от средната работна заплата за страната и да бъдат "вързани" с тази за издръжка, защото:

"Заплатата за издръжка се получава от цени. Т.е. какво идва от пазара и какви ръстове дава пазара, т.е. какво трябва да посрещна с моята заплата като покупателна способност".

Още: Ето колко е средната годишна заплата, увеличава се с 15%

Друго искане на КНСБ е до края на март да бъде транспонирана европейската Директива за минималните работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне. Синдикалистите продължават да настояват във въгледобивните райони да започне детайлна оценка на активите и състоянието на комплекса "Марица-Изток", и да се разработи план за стратегическо преструктуриране и запазване на работните места.

Кабинетът "Желязков"

Премиерът Росен Желязков, заедно с новото редовно правителство, което положи клетва на 16 януари след одобрение със 125 гласа "за" от депутатите в парламента, пое властта официално от Димитър Главчев и служебния кабинет, управлявали до момента. На церемония в Министерски съвет новият министър-председател поздрави предшественика си за свършената работа в среда без парламентарна подкрепа и без програма. Също така обяви, че "100 дни толеранс" вече няма - "това е в миналото", обещавайки да се ръководи от интересите на гражданите.

Кабинетът "Желязков" събра ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ" и БСП със споразумение за съвместно управление. В него е включено специално приложение, подписано от "Демокрация, права и свободи - ДПС" на Ахмед Доган. Така се осигурява парламентарно мнозинство зад новото управление.

Още: Неочаквани данни: Средната заплата в България започна да намалява

Припомняме, че ГЕРБ-СДС водеха преговори и с "Демократична България", но ги прекратиха, след като обвиниха ДБ, че коалицията не е приела нито Бойко Борисов, нито Росен Желязков като кандидат-премиери. От ДБ пък настояваха да се запишат в коалиционно споразумение най-важните приоритети в правосъдната реформа, включително отмяна на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.

Още: Пак на дъното: България отново е с най-ниска средна заплата в ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес