Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ: Колумбия отстъпва по въпроса с мигрантите

27 януари 2025, 06:15 часа • 619 прочитания

САЩ заяви, че Колумбия е отстъпила и се е съгласила да приема репатрирани граждани с военни полети, след като президентът Доналд Тръмп заплаши със сериозни санкции. Нямаше незабавно потвърждение от Колумбия на съобщението на Белия дом, който заяви, че ще замрази повечето планове за мита и санкции срещу четвъртата по големина икономика в Латинска Америка. Колумбия се съгласи на „неограничено приемане на всички нелегални чужденци от Колумбия, върнати от Съединените щати, включително на американски военни самолети, без ограничения или забавяне“, се казва в изявление на Белия дом, цитиран от БГНЕС.

Още: Папата: Планът на Тръмп да депортира мигранти е позор

Америка отново е уважавана

„Днешните събития ясно показват на света, че Америка отново е уважавана“, се добавя в него. „Президентът Тръмп ще продължи яростно да защитава суверенитета на нашата страна и очаква всички останали нации по света да окажат пълно съдействие, за да приемат депортирането на своите граждани, които се намират незаконно в Съединените щати.“ Колумбийският президент Густаво Петро, беше разгневил Тръмп, като отказа да приеме военните самолети на колумбийците, депортирани от Съединените щати. По-рано той бе заявил, че ще приеме обратно мигрантите, но „с достойнство“, включително и на граждански самолети.

Още: Мексико обеща да помага на САЩ при депортиране на мигрантите

САЩ започна депортирането на мигранти

Американски военнотранспортни самолети С-17 (C-17 Globemaster) започнаха днес да извозват мигранти по нареждане на новия американски президент Доналд Тръмп на фона на подготовката на Пентагона да изпрати още повече войници на южната граница, в това число и военнослужещи от елитната армейска 82-ра въздушнодесантна дивизия, предаде Ройтерс.

Още в първия си ден като президент Тръмп обяви извънредна ситуация заради незаконните мигранти. Той включи армията в опазването на границата с Мексико, издаде забрана за предоставяне на убежище и предприе нови ограничения за даване на американско гражданство за родени в САЩ. С указа от 20 януари Тръмп нареди на Пентагона да изпрати толкова войници, колкото е необходимо, за да получи "пълен оперативен контрол на южната граница на САЩ".

Още: САЩ започнаха депортирането на мигранти (ВИДЕО)

"Започнаха полетите за депортиране", заяви говорителката на Белия дом Карълайн Левит в публикация в социалната мрежа Х. Със специално видео пак там Белият дом показа кадри от започналото депортиране

Днес два американски военни самолета, всеки от които превозваше по около 80 мигранти, отлетяха от САЩ за Гватемала, съобщи пред репортери представител на американските власти.

Администрацията на Тръмп същевременно обяви, че разширява правомощията си за ускорена депортация в цялата страна, което ще позволи на имиграционните власти да депортират мигранти, без да се явяват пред съдия, отбелязва Асошиейтед прес. Властите съобщиха, че разширяват използването на правомощието за "ускорено извеждане", така че то да може да се използва в цялата страна, пише БТА.

Ще се намалят и разходите

Още: Тръмп готви бързо депортиране на мигранти, допуснати временно от Байдън

"Ефектът от тази промяна ще бъде повишаване на националната сигурност и обществената безопасност - като същевременно се намалят правителствените разходи - чрез улесняване на бързите имиграционни решения", се казва в публикувано във Федералният регистър (американския държавен вестник) изявление на администрацията на Тръмп.

По-рано тази седмица администрацията на Тръмп съобщи, че американската армия ще изпрати 1500 допълнителни военнослужещи на активна служба на границата с Мексико. Представители на САЩ заявиха пред Ройтерс, че военните се подготвят да изпратят втора вълна войници на границата с Мексико още през следващата седмица, която вероятно ще включва военнослужещи от 82-ра въздушнодесантна дивизия. Властите подчертаха, че допълнителните войски може да наброяват хиляди войници, но официално решение не е взето, отбелязва Ройтерс.

Военнослужещите от 82-ра въздушнодесантна дивизия обикновено са подготвени за разполагане в кратки срокове при кризи в различни части на света, обикновено конфликтни зони, а не на границата на САЩ с Мексико. По-рано тази седмица Ройтерс съобщи, че са водени неофициални дискусии за изпращането на до 10 000 военнослужещи, въпреки че окончателната цифра не е определена и броят на войниците ще зависи от няколко фактора, включително въздействието върху готовността на армията.

Още: Тръмп затвори границата с Мексико, иска да отмени правото на гражданство по рождение (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес