Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо прекратиха пътните поръчки за 4 млрд. лева?

24 юли 2023, 07:59 часа • 4613 прочитания

МРРБ вече съобщи, че са прекратени поръчките за пътна поддръжка в следващите четири години на обща стойност 4 млрд. лева. Те бяха обявени от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) по време на служебното правителство.

ОЩЕ: Обществени поръчки за 4 млрд. лв. на служебното правителство прекрати МРРБ

Реално решенията за това са качени в платформата ЦАИС ЕОП след края на работния ден в петък. Прекратяват се всички осем поръчки. Осем, защото районите за планиране са шест, има една отделна за магистралите „Хемус“, „Марица“ и „Тракия“. Тази пък за Южен централен район е прекратена за всички области, освен за Пловдив, а впоследствие е обявена за тях повторно.

ОЩЕ: Новите поръчки за пътищата са за милиарди: На първо място пари, не качество

Като мотив за прекратяването им от МРРБ посочиха, че назначеният от министъра на регионалното развитие Андрей Цеков одит на тръжните процедури установил, че в 8-те поръчки има ограничителни критерии и изисквания, чрез които се създават предпоставки за незаконосъобразно, непрозрачно и неефективно разходване на публични средства.

Спешно сега подготвят нови правила за възлагане, за да не се бавят дейностите по ремонт и поддръжка на републиканските пътища.

Точно защо обаче ги прекратяват - официално

Не е бил определен размерът на гаранцията за обезпечаване на авансовото плащане. Към  момента са изтекли всички законови срокове, които дават възможност на възложителя да отстрани пропуски в обявлението и документацията.

Не са посочени ясни критерии, на база на които възложителят да увеличи стойността на договора. Наличието на средства по бюджета на АПИ не може да се смята за достатъчно условие за промяна в стойността на договора. Увеличението му предполага завишен обем дейности, което поставя конкретния текст в хипотеза на „опция“. От текста в документацията и договорите е видно, че това са допълнителни средства и размерът им не е включен при формиране на прогнозната стойност, в нарушение на закона.

В договора се съдържа обща клауза, която предвижда, че ще се увеличи стойността на договора и ще се подпише допълнително споразумение, без да е включен текст, регламентиращ предвидените опции, ясни, точни и недвусмислени клаузи за обхвата, стойността, реда и условията на тези опции, а също и гаранции, че тези действия няма да доведат до промяна в предмета на поръчката.

Невключването на опит при изпълнение на дейности по първостепенната улична мрежа, а пътищата от републиканската пътна мрежа са приравнени на тях, има разубеждаващ ефект по отношение на потенциалните участници и това би променило кръга на заинтересованите лица.

Отделно от това, още преди да ги прекрати напълно АПИ отмени решения за избор на изпълнител в поръчките за пътно поддържане. Става въпрос не само за тези, при които е отворена единствена ценова оферта. За тях конкретно е обяснено, че това е самостоятелно основание за прекратяване.

Всички други са прекратени на посочените по-горе основания.

Още при отварянето на цените, когато се видя, че масово до края стигат само по една и по изключение по две и повече оферти, възникна напрежение сред кандидатите. Причината е, че предишните ръководства на АПИ бяха критикувани точно за този механизъм на избор - с отстраняване на конкуренцията и в крайна сметка с обявяването на само една оферта за подходяща.

Предпоследното ръководство на АПИ внезапно се разбърза да отваря оферти по съмнителен начин непосредствено преди редовно избраното правителство да встъпи в длъжност. Стигна се и до невиждана скорост в работата на комисиите. Ценови оферти се отваряха в извънработно време в един къс период точно в края на служебното правителство. Именно това стана и причина за бърза смяна в ръководството на АПИ след като премиер стана акад. Николай Денков. За председател на Управителния съвет на Агенцията два дни след клетвата на новоизбраното правителство бе определен инж. Ясен Йорданов.

ОЩЕ: Точка на кипене от властта на Радев: Кой се вреди и кой не за 4 млрд. лв. за пътища

За начало той отмени вече взетите решения за избор на изпълнител за ремонт и поддръжка на републиканските пътища в четири области - Пловдив, Кърджали, Сливен и Стара Загора. Към онзи момент обаче той бе разпоредил конкурсните комисии да възобновят работата си след констатация, че не са изложили достатъчно обосновани аргументи защо дадената фирма или консорциум е класиран на първо място.

Припомняме, че първите големи поръчки за пътно поддържане на обща стойност близо 1 млрд. лв. без ДДС бяха спечелени в немалка степен от компании на арестувания в началото на март т. г. Велико Желев и кръг около него. Това стана още през май месец. Сега и те са прекратени.

Където до финала е стигнала само един кандидат - на това основание. А в случаите, при които има класиране - с общовалидните мотиви за всички процедури.   

Интересно е и какво става с жалбите

Множество жалби бяха постъпили в КЗК след обявените решения за избор на изпълнител. Не по всички има решения все още. За тези обаче, при които Антимонополната комисия се е произнесла, са за отхвърляне на жалбите.

Внимателният им преглед сочи, че КЗК е анализирала и решила жалбите по същество на доводите в тях, а не по законосъобразността на съответната процедура, какъвто е мотивът на МРРБ да ги прекрати сега.

Причината за това е, че жалби срещу законността на поръчките и детайли в документацията не са постъпвали, което би трябвало да стане при откриването им, а не при избора на изпълнител.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес