Въвеждането на еврото в България е безпрецедентна стъпка. Това коментира заместник-министър на финансите Методи Методиев по време на конференция на тема „България в Еврозоната – какво следва за бизнеса“, организирана от Американска търговска камара в България.
"Тази фундаментална промяна поражда множество ангажименти както за държавата, така и за бизнеса и за гражданите. За гражданите това ще бъде пасивен процес", каза Методиев.
По думите му, за да изглежда всичко това автоматично, държавата разчита на бизнеса да й партнира. "Затова и в процеса на изготвяне на проект на закон за въвеждане на еврото, са включени институциите, които имат пряко взаимодействие с бизнеса", уточни Методиев. Според него, бизнесът трябва да се подготви да обозначава цените в лева и в евро.
Той увери, че валутният курс, с който страната ни ще се присъедини към Еврозоната, ще бъде такъв, какъвто е вече 24 години. ОЩЕ: Шефът на БНБ: Генезисът на забавянето на еврото е в политическата криза
Методиев уточни, че критерият за инфлация е важен, като прогнозира, че в следващите месеци тя да започне да спада. "Въпреки че държавата няма да се присъедини към Еврозоната от 1 януари 2024 г., страната ни продължава подготовката", подчерта заместник-министърът.
Иван Михайлов от Американската търговска камара в България отбеляза, че именно бизнесът очаква предвидимост. "Това са послания към бъдещото правителство и хората и партиите и тези, които ще са ангажирани с икономическите политики. В крайна сметка пътят и задълбочаването на евроинтеграцията на България минава по пътя на Еврозоната, минава по пътя на Шенген", заяви още Михайлов.
Според него България може да се позиционира като активен член в европейската общност и да участва много активно в решенията и дневния ред на Европа.