Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти: В строителството заплатите са високи, а безработицата ниска

12 ноември 2024, 17:46 часа • 652 прочитания

Средната заплата в сектор "Строителство" е 1931 лв., но в големите фирми от бранша е 2536 лв., като при ръководните длъжности достига и 8200 лв. Тези данни изнесе Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ) на на дискусия на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят", инициирана от "Главболгарстрой".

Стана ясно още, че през 2023 г. инвестициите в сектора възлизат на 2,4 млрд. лева, което представлява 7,1 на сто от всички инвестиции на нефинансовите предприятия в страната.

Форумът бе открит от министъра на образованието и науката Галин Цоков, който съобщи, че 4300 са българските студенти, които се обучават в професионалното направление "Архитектура, строителство и геодезия“. При тях процентът на безработица е по-нисък от средния – 1.6%, а 71% от студентите от тези специалности след завършването работят по специалността си. 

"В средното професионално образование в 31 професионални гимназии и 10 професионални паралелки в средни и обединени училища се изучават професии, свързани със строителство. Общият брой на учениците в областите строителство и архитектура е малко над 6800, или 4% от общия брой на учениците в средното професионално образование, каза още министърът.

По думите му цифрите показват, че подготовката на специалисти с професионално образование в строителството има необходимост от сериозно развитие.

Ваня Тивидошева, Директор на дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН съобщи, че се подготвя нов списък на професиите, в който тези в строителството ще са по-широко застъпени. По думите и работодателите в бранша са активни в търсенето на кадри, което помага за сътрудничеството с тях.

Проф. д-р инж. Мирослав Тодоров от УАСГ посочи, че образователната система у нас е консервативна, затова задачата на университетите е да дадат мотивация и да формират самостоятелност у студентите.

Ректор на МГУ проф. д-р Ивайло Копрев подчерта доброто сътрудничество на университета с компаниите от бранша. Той сподели, че е поискал от големите минни компании да приемат на стаж студенти още в първи курс, което е било прието и дава добър резултат.

Проф. д-р инж. Фантина Рангелова от Стопанския факултет към Софийски университет "Свети Климент Охридски“ смята, че основната роля на университетите е младите да се чувстват в тях като в свое семейство. А един бъдещ инженер не трябва да е само технически подготвен, а да има представа и от икономика, социални науки и т.н.

Проф. д-р инж. Чавдар Колев от ВТУ „Тодор Каблешков“, Катедра "Транспортно строителство и съоръжения“ каза, че иска от студентите да са творци, а не просто "юзъри". Той наблегна на факта, че високите заплати в бранша са само за тези с висока квалификация

Всички участници в дискусията се обединиха около тезата, че каквито и нови технологии и изкуствен интелект да се използват, те трябва само да са в помощ, а основният капитал си остават хората. 

 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес