Продажбата е най-добрият вариант. Приватизацията звучи правилно, но ядрена централа не е като всеки друг проект, който може да съществува отделно от държавата.
Това мнение изрази в ефира на БНР бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Трайков коментира проблемите с АЕЦ "Белене" и опитите на правителството да ги решат. Българска делегация на чело с премиера Бойко Борисов замина за Иран, за да проучи интереса към ядрения реактор.
„Правилният път е този, по който изглежда, че правителството вече е тръгнало – този актив да бъде продаден и с парите да бъде решен въпросът за плащането по решението на Арбитражния съд. Така нещата ще приключат без по-нататъшни разправии“, каза Трайков.
Той подчерта, че в случая с АЕЦ „Белене“ „става дума за сложна тристранна сделка". "Руските компании разчитат на политически решения и рядко са готови да изминат половината път до компромиса с партньора. С Иран положението не е много по-добро. Освен това става дума за актив, който не може да бъде поверен на когото и да е", отбеляза Трайков.
Той припомни, че още докато е бил министър на енергетиката в първия кабинет на Бойко Борисов, е настоявал продажбата на централата да стане на по-ранен етап, "за да се минимизират щетите, които "Атомстройекспорт" твърдеше, че търпи".
"Няма значение колко сме големи, а колко сме силни в отстояване на решенията си. Собственик сме на този актив и е въпрос на експертен труд, но и на необходимата политическа кооперативност от руска страна", каза още бившият министър на икономиката.
"Това, което досега България е успявала да постигне в продажбата на стар реактор, не е обнадеждаващо. При предишния случай от 230 милиона долара в крайна сметка бяха платени 70 милиона. Това беше сделка от времето на Тройната коалиция, дело на енергийни гении, които ни набутаха в тази каша. Надявам се, че сега ще бъдем на необходимата висота. Надявам се експертните и морални качества на преговарящите да гарантират нашия интерес", допълни Трайчо Трайков.