Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преди митата на Тръмп: ЕС е с рекорден излишък в търговията със САЩ

17 февруари 2025, 16:20 часа • 683 прочитания

Европейският съюз отбеляза рекорден излишък при търговията си със стоки със САЩ през миналата година - постижение, което едва ли ще се повтори, ако американският президент Тръмп изпълни заканите си за налагане на мита върху вноса от единния блок. Това пише агенция Dow Jones Newswires, цитирана от БНР, коментирайки оповестените днес данни на официалната европейска статистика за търговския баланс на ЕС.

Данните

ЕС е продал през 2024 г. стоки на стойност 532 милиарда евро (за около 558,2 млрд. долара) на клиенти в САЩ, показват данните на Евростат. Това е със 199 млрд. евро повече от продажбите на американския бизнес за европейски купувачи, като този търговски излишък на ЕС надвиши позитивния баланс в размер на 157 млрд. евро през 2023 г.

Още: Тръмп няма да спечели от митата, шансът на ЕС минава през Китай: Говори доц. д-р Косьо Стойчев (ВИДЕО)

По-голямата търговска "дупка" до голяма степен отразява спада в стойността на продажбите на втечнен природен газ от САЩ за Европа, след като ЕС увеличи покупките си на LNG от САЩ от 2022 г. насам, тъй като побърза да намери алтернативи на покупките на руско синьо гориво.

Но търговският дисбаланс също така отразява по-слабите потребителски разходи в ЕС и по-ниското търсене на вносни стоки. Европейците увеличиха спестяванията си миналата година в отговор на несигурната перспектива пред единния блок, докато американците намалиха спестяванията си и харчеха по-свободно.

Бъдещите мита

Тръмп заяви, че "определено" ще приложи мита към ЕС и през миналата седмица обяви, че ще наложи реципрочни мита, като във връзка с това поиска от федералните агенции да проучат как да коригират митата на САЩ, за да съответстват на тези в други страни.

Още: Кристалина Георгиева с първи думи за митата на Тръмп

Средно, митата на ЕС върху вноса от САЩ са ниски. Но при обявяването на този ход Тръмп каза, че данъците върху добавената стойност, налагани от европейските правителства, също засягат търговията по начини, които поставят в неизгодно положение САЩ, и трябва да бъдат отчетени при бъдещи решения относно митата.

Според анализатори от RBC Capital Markets, някои европейски сектори са особено уязвими от митническите тарифи. Те посочиха, че фармацевтичният износ от ЕС възлезе на 100 милиарда евро през 2024 г., като около една трета отиде в САЩ. Автомобилите, ядреното и медицинското оборудване също ще бъдат засегнати по-сериозно от евентуални американски мита.

Но тъй като енергията е основният внос в ЕС от САЩ, потенциалните европейки ответни мерки могат да бъдат ограничени. Енергията ще бъде "категорията внос, която никоя страна от ЕС не би искала да стане по-скъпа, отколкото е сега", посочиха те.

Още: Еврокомисар: Ще отговорим твърдо и съразмерно на митата на САЩ

За разлика от търговията със стоки обаче, САЩ продължават да имат голям излишък в търговията с услуги с ЕС, въпреки че все още няма подробни данни за отминалата година.

Търговският излишък на ЕС при търговията със стоки с останалия свят също нарасна през 224 г. до 150 млрд. евро, което е много повече от позитивен баланс при едва 34,4 млрд. евро през 2023 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес