Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Politico: През 2025 ЕС купува рекордни количества руски втечнен газ

17 януари 2025, 10:54 часа • 492 прочитания

Европа купува руски газ с безпрецедентни темпове през 2025 г., харчейки милиарди, които Кремъл може да използва за финансиране на войната си в Украйна. Това се случва въпреки надеждите, че най-накрая Старият континент може да прекъсне зависимостта си от енергийните ресурси на държавата агресор, предвид спирането на транзита на руско синьо гориво през Украйна от 1 януари. Анализът е на Politico и е направен на база на данни от фирмата за изследване на стоки Kpler.

Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий

Изданието съобщава, че през първите 15 дни на настоящата година 27-те държави от Европейския съюз са внесли 837 300 метрични тона втечнен природен газ от Русия. Това бележи рекорден ръст в сравнение със 760 100 тона, внесени през същия период на миналата година.

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

Контекстът, в който излизат данните: спрян транзит през Украйна

От 1 януари изтече срокът на историческото споразумение, позволяващо на Русия, чрез "Газпром", да вкарва газ в ЕС по тръбопроводите, минаващи през Украйна. Киев заяви, че няма да преговаря за удължаването на контракта, и това оказа по-голям натиск върху страните от ЕС да купуват втечнен природен газ, доставян с танкери.

Снимка: iStock

За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?

Няколко държави, сред които Словакия и Унгария, са изключително зависими от доставките на енергия по маршрута през Украйна и настояваха за подновяване на споразумението, като предупреждаваха, че ако то бъде прекратено, ще трябва да плащат за по-скъп втечнен природен газ. Приятелски настроеният към Кремъл словашки премиер Роберт Фицо дори обеща да спре доставките на ток за Украйна и да намали помощта за бежанците, ако Киев не отстъпи и не позволи възобновяването на транзита.

Още: Фицо плюе по Зеленски и Украйна, докато се шири в хотел с нощувка над 5700 евро (ВИДЕО)

Защо се внася толкова много LNG от Русия?

Прекъсването явно не е ограничило апетита на Европа към руския газ. Според Kpler това се дължи на комбинация от фактори. Обяснението е, че от втората половина на декември насам има студена вълна и производството на вятърна енергия не е на най-високото си ниво, така че вносът на втечнен природен газ (LNG) продължава в големи обеми.

Още: Украйна получи първата пратка американски втечнен природен газ

Цитиран е анализатор от компанията, който посочва, че 95-96% от руския втечнен природен газ, пристигащ в Европа, идва от завода в Ямал - огромно съоръжение в мразовития Северен Сибир.

„По-голямата част от тези обеми са с дългосрочни договори“, казва Чарлз Костерос - т.е. ЕС не купува толкова допълнителни товари.

Снимка: iStock

Говорителят на Европейската комисия Анна-Кайса Итконен казва, че усилията за намаляване на дела на Москва във вноса на въглища, нефт и газ вече са „прекъснали хватката на Русия върху енергийната система на Европа“.

Още: Лавров за "Турски поток": САЩ планират да ни оставят и без последния газопровод към Европа

„Въпреки тези значителни резултати обаче руската енергия - особено газ - все още присъства в ЕС, а вносът на газ от Русия се е увеличил през 2024 г., включително вносът на втечнен природен газ. Това поражда сериозна загриженост“, признава тя пред Politico, като посочва плановете на Комисията да изготви „пътна карта“ за прекратяване на вноса на руска енергия, която се очаква в края на февруари.

Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.

Алтернатива

Отделно от това 10 държави от ЕС призовават блока да наложи санкции на руския втечнен природен газ, който се купува в огромни количества, след като Москва започна да спира доставките по тръбопроводите: Ще спре ли руски газ да тече към Европа през България? 10 държави с призив към ЕС.

Снимка: iStock

ЕС също така е подложен на натиск да купува повече гориво от САЩ. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен вече подкрепи идеята за закупуване на повече американско гориво, за да се елиминира руската му алтернатива. „Защо да не го заменим с американски втечнен природен газ, който е по-евтин за нас и намалява цените на енергията?“, попита тя през ноември.

Още: Русия: Украйна опита да удари съоръжение на "Турски поток" с дронове

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес