"Всички, които се занимават с наука и иновации имат огромен шанс през следващите години да се развият с европейските програми. Разчитам на вас, за да не изпуснем този шанс, защото има изключително тежки геополитически рискове. Наука и образование се прави с хора. Можем да удвоим програма "Хоризонт", но без талант нищо няма да постигнем". Това каза българският еврокомисар Екатерина Захариева, която има ресор точно "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации" на специалната церемония на "24 часа" - Академичните оскари.
"Европа е световен лидер в образованието"
Тя обясни, че Европа е най-добрият инкубатор в света и лидер в образованието. "Много сме добри в създаването на иновациите и стартъпите, но когато се стигне до растежа се оказва, че 30% от европейските стартъпите са напуснали ЕС. Това е огромен загубен потенциал. Трябва да създадем условията, защото силата на Европа е образованието, да засилим връзката между университетите и бизнеса, да създадем центрове в университетите, които създават тези иновативни компании", каза още тя.
Още: Екатерина Захариева пристига на работно посещение в България
Захариева обясни, че ЕК може да даде насоки, но цялата част е в изпълнението на държавите-членки. Още в петък се надява да има среща с българските министрите в нейния ресор и премиера Росен Желязков, за да се набележат целите за развитие. И обясни, че програмата "Избери Европа" за привличане на таланти от цял свят - със стипендии. Според нея една от пречките е сегашната административна тежест. Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", чиято сила не е само в парите и обема, а че събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми и се опитват да създават решения на глобалните предизвикателства, каза още тя. Слабостта й- много тежка програма, докладване документи и апликации. Тя ще работи и за общи правила за развитието. Третата частинвестициите. "Няма как да стане без частния бизнес. Европейският иновационен фонд подпомага стартъп изиска много по-сериозни ресурси. През следващия период ще предложим и нов фонд, за да може частните компании да инвестират в него", каза още тя.
Признание за СУ
На церемонията българският еврокомисар награди Софийския университет "Св. Климент Охридски" в лицето на ректора на учебното заведение проф. д-р Георги Вълчев. СУ е с най-много първи места по направления - 22. Нейната амбиция е да направи успешна научната среда в Европа. И поздрави университетите у нас, като отчете, че 158 млн. евро са финансираните им проекти по програма Европа. Екатерина Захариева връчи отличието на проф. Георги Вълчев, ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той е с най-много първи места по направления - 22. Това признание е плод на усилията на цялата ни академична колегия. Всички политически партии декларират, че образованието е приоритет, но в следващите години трябва да се създаде ясна политика, която да е предвидима, каза проф. Вълчев. Той обясни, че идва нов етап - на споделените ресурси. Според него трябва да се променят и капиталовите разходи. България се нуждае от дипломиран, знаещ и можещ елит, каза още проф. Вълчев. Той беше категоричен, че през следващите години трябва да се впишем в европейските консорциуми.
Още: "Исторически ден за България" и "Европа ще е по-силна": Първи реакции след приемането ни в Шенген