Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На комисия: Украинският парламент разреши покупката на реакторите от АЕЦ "Белене“

17 януари 2025, 12:01 часа • 1099 прочитания

Украинският парламент разреши закупуването на двата руски ядрени реактора от АЕЦ Белене, съобщи Euractiv. На 16 януари комисията по енергетика на украинския парламент гласува в подкрепа на закон, който по принцип има за цел да подобри бизнес средата в страната, но също така съдържа изменение, което дава зелена светлина за закупуването на два стари руски ядрени реактора, за да се разшири АЕЦ Хмелницки.

Министерският съвет на Украйна и "Енергоатом“ получават разрешение да преговарят, финализират текста, подписват, плащат, приемат и съхраняват оборудването“, се казва в поправката, видяна от Euractiv.

Ядрената централа в Хмелницки в югозападната част на Украйна е построена в началото на 70-те години по времето СССР. Поради аварията в Чернобил тя винаги е работила само наполовина.

През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро.

Още: Парламентът удължи срока за преговори с Украйна за оборудването на АЕЦ "Белене"

Американската компания "Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.

През юни 2024 г. украинският министър на енергетиката Герман Галушченко, който бе най-големият застъпник на инициативата, заяви, че залага на външни заеми за финансиране на покупката. През декември обаче представителят на ЕС в Киев изключи подкрепата за проекта.

Противоречия в Украйна за сделката

Разширяването на АЕЦ Хмелницки с руско оборудване е противоречиво. От една страна, двете страни са във война, която показа, че ядрените централи и конфликтните зони са лоша комбинация. Законодателите също така критикуваха проекта на Галушченко за това, че не допринася за енергийните доставки в краткосрочен план, и за потенциалното му въздействие върху сметките за електроенергия.

Още: Шефът на МААЕ обеща на Зеленски помощ за купуването на ядрено оборудване от България

"Украинската енергийна система, която е подложена на постоянни руски атаки, се нуждае от децентрализация“, подчерта опозиционният депутат Инна Совсун, която е член на енергийната комисия на либералната партия "Холос“.

Има и опасения, че новата централа може да увеличи сметките за енергия. Операторът на украинската атомна електроцентрала "Енергоатом“ подчерта, че инвестицията ще бъде направена със "собствени средства“.

Друг опонент на идеята е Володимир Омелченко от базиран в Киев мозъчен тръст, който е скептичен към купуването на "най-евтиния руски боклук“. Той смята, че България не без основание се опитва да продаде реакторите.

Законът, включително изненадващата му поправка, трябва да бъде приет и от пленарната зала, преди да може да се пристъпи към покупката. Също така все още не дава зелена светлина за строителство, а само за закупуване на реакторите.

В основата на покупката на ядрения реактор е Галушченко, който е на поста от април 2021 г. и многократно е заявявал, че покупката е "спешна“. През септември 2024 г. София удължи срока за преговорите до май 2025 г.

Миналата седмица той съобщи че ЕС и САЩ са потвърдили, че ще помогнат за плащането на реакторите, а напрежението в украинския парламент нарасна.

Депутатът от либералната опозиция Совсун оспори изявлението на Галушченко, като каза, че тези делегации са казали на енергийната комисия, че "няма такава подкрепа“. Галушченко отговори, че не го е грижа за "позицията на чиновниците от средно ниво в представителството на Европейската комисия“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес