Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отнемане на лицензията на ЧЕЗ значи нов оператор на електропреносната мрежа

19 февруари 2013, 19:36 часа • 15805 прочитания

Приватизационният договор на „ЧЕЗ България ЕАД” няма да бъде прекратяван, а ще бъде отнета лицензията на дружеството. Това означава, че то ще остане собственик на активите си, но държавата ще назначи физическо или юридическо лице, което да управлява електропреносната мрежа. Това заяви пред „Нова телевизия” министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев.

Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)

Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството

Разваляне на договора сега не може да стане. Това е можело да се случи до края на 2008 година, когато е изтекъл срокът за следприватизационен контрол. Сега вариантите са два – национализация или изкупуване на ЕРП-тата. Мисля, че за национализация е абсурд да се говори, коментира Добрев.

Икономическият и енегийният министър каза още, че се надява през март да има поевтиняване на тока. На въпрос дали ще има отказ от предвиденото поскъпване на електричеството в следващите месеци, Добрев обърна темата към предлагания избор на състава на ДКЕВР от Народното събрание. Колкото по-бързо това стане, толкова по-бързо ДКЕВР ще заработи нормално, каза Добрев.

И досега обаче ДКЕВР не е проверила дали ЕРП-тата са направили инвестициите, които твърдят, че са направили, казват от прокуратурата.

Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване

Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube

Междувременно другите две електроразпределителни дружества - ЕВН и Енерго про, коментираха на кръгла маса, че спазват приватизационните си задължения и разпоредбите на енергийния регулатор.

От Енерго про отрекоха, че при тях остават над 16% от парите, които абонатите им плащат в сметките си за ток, предаде БНТ. От електроразпределителното дружество дори обясниха, че някой от дейностите им са на загуба заради поскъпването на зелената добавка. Според ЕВН основният проблем е липсата на доверие. Те настояват за нова регулаторна рамка и премахване на преференциалните схеми за изкупуване на енергията от отделните централи.

Според дружествата, за да стане по-поносима цената на тока, те трябва да имат възможност сами да избират откъде да купуват енергията, която да доставят до крайните потребители.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес