В резултат на кризите - здравната и енергийната, има една непредвидимост. Набелязахме мерки, които трябва да предприемем веднага. До дни ще обявим компесаторни механизми за бизнеса в резултат на наложения мораториум за цените на енергоизточниците. Това обяви министърът на икономиката Корнелия Нинова след срещата с представителите на работодателските организации.
Още: Заради очаквана новина от САЩ: Обрат при цената на петрола
Още: В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
По думите ѝ като мерки са дискутиране и продължаването на схемите в помощ за бизнеса като 60:40 и 80:20 след 1 януари 2022 г. и съвместното подготвяне на идеи във връзка с приемането на бюджета за следващата година. Те са заложени до края на декември, но ще продължат и през 2022.
И Нинова, и работодателите са единодушни, че обезщетенията трябва да започнат още от този месец, защото в противен случаи има бизнеси, които ще затворят.
Нинова изтъкна, че е привърженик на мораториума, защото той помага на домакинствата, но влизането му в сила трябва да е обвързано с компенсаторни мерки за българските фирми, ЕСО-сектора, ВиК дружествата и останалите засегнати.
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Като средносрочни цели на срещата е договорено да се положат реални усилия за намаляване на административната тежест за бизнеса. Внесени са предложения от работодателите и икономическото министерство започва да работи по тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Ще се работи и за обвързването на образованието с икономиката, осигуряването на квалифицирана работна ръка и облекчаване на условията за финасиране на малките, средните и микро- предприятията чрез средства по Плана за възстановяване и устойчивост.