Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев, даден в ефира на БНР. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна култура, хората си знаят - или депозит в банката, или имоти. А това не е правилно. Имотите са добра инвестиция, но са дългосрочна инвестиция, а когато ти потрябват пари по-бързо, излизането от недвижимия имот е много бавно и много скъпо", коментира той.
ОЩЕ: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
„Инвестициите в имоти са полезни за част от благосъстоянието, но не за цялото“, подчерта той.
Къде и в какво да инвестираме?
Според него Министерството на финансите е длъжник на гражданите по отношение на възможностите за инвестиции в държавни книжа, така и по отношение на инвестиционната култура, която трябва да започне още от етапа на образование на всеки човек.
ОЩЕ: Цените на жилищата в София се увеличиха с двуцифрен процент
"В училище не се обяснява на децата как се правят пари, как се управляват пари и как парите могат да носят пари. Трябва да се започне още от там. Ние сме наследили още от социализма негативизъм към този тип предмети и знания. Още от общообразователните училища трябва да започне инвестиционната култура", смята той.
По думите на Колчев липсата на инвестиции до голяма степен е следствие на липсата на капиталов пазар.
ОЩЕ: "Ще устройва ли всички?": Анализатори за бюджета на държавата
"И тук държавата е длъжник. Румънците и поляците след кризата 2011-2012 г., когато бюджетите бяха на дефицит и нямаше пари в държавните хазни, те листнаха 20-30% от техните структуроопределящи държавни предприятия - енергетика, транспорт и т.н. Първо - влязоха по няколко милиарда в хазната на съответната държава и второ - влязоха много инвеститори, които вкараха много пари в съответната икономика. Влизайки с големите хапки, те започват да се оглеждат и в по-малките, частните дружества, които също са на пазара, но няма кой да им даде пари", заяви той.