И без да сме в еврозоната, България достигна рекордна инфлация за последните 30 години. Това коментира в студиото на „На Фокус” по Нова телевизия икономистът Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика. „Самият факт, че от няколко години си говорим за 3 процента дефицит в бюджета, значи, че сме на ръба. Това е горната граница. Сякаш в последно време това е най-хубавото нещо – да имаме подобна дупка постоянно, а не когато има криза. По правило трябва да имаме балансиран бюджет и само в кризи, както беше по време на пандемията, или когато КТБ фалира, да имаме по-голям дефицит”, твърди експертът.
Още: Лъчезар Богданов: Ръстът на разходите трябва да е съобразен с ръста на икономиката
По думите му, когато влезем в еврозоната, левовете ще продължат да се обменят в евро много, много дълго време от Централната банка. „Така или иначе отчетът за бюджета включва както отчитане на касова основа, нещо което може да се вижда ден по ден, така и наличното отчитане на начислена основа. Това се прави всяка година. В края на следващия месец това, което изглежда като логичен вариант, е България да покрие критерия за инфлация с данните през януари и да имаме нов бюджет. Тогава трябва да се поиска конвергентен доклад от ЕК”, допълни Богданов.
Още: Къде е горският и кой ще кара влака за Бюджет 2025: Анализ на икономисти
„Когато влезем в еврозоната вашите договорни разчети се разделят на 1,95583. Ако имате заплата „х”, делите на този коефициент и получавате възнаграждението в евро. Ако регулаторите си вършат работата, няма от какво да се страхуваме”, обясни още икономистът. Според него, за да е част България от единния европейски пазар, трябва да приеме еврото.