"Основен приоритет на служебния кабинет е привличането на чуждестранни инвестиции. Завършихме миналата година с 90% ръст на преките чуждестранни инвестиции спрямо 2021 г., успяхме да възстановим нивата преди Ковид-кризата". Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на церемонията по присъединяването на България към Европейския алианс за батерии.
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
"Амбициозни сме, искаме да постигнем повече и имаме нужната стратегия. Споделяме всички основни приоритети на Европейския съюз за създаване на мащабни производства тук, в Европа. Всички заедно сме се обединили около приличането на големи, мащабни производства, като първо скъсяваме веригите на доставките и второ – да се предпазим от бъдещи геополитически кризи“, каза още министърът.
Той е "горд", че България е направила решителна, преломна крачка в привличането на голямо мащабно производство у нас - решението на Министерския съвет се обособи първата по рода си държавна икономическа зона „Доброславци“.
Пулев добави, че много хора са го питали защо до този момент държавата не е успяла да привлече голям ключов инвеститор с производство от 1 млрд. евро или 2 млрд. евро. „Отговорът е ясен – липса на качествени терени и локации, както и липса на единна обща воля, липсвал е синхрон“, каза министърът и добави, че тези проблеми вече са преодолени.
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
"Показахме пълен синхрон и координация на всички нива, единна визия и стратегия – от ниво президент, премиер, ресорни министерства, агенции, структури, до ниво представители на местна власт. Показахме новото лице на България“, заяви Пулев, цитиран от пресцентъра на министерството си (МИР).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
"Новата зона е уникална заради размера си – 290 хектара, локацията си – на 15 км от сърцето на София, и е в близост до работна ръка. Тя ще бъде дом на чисто производство, със социална инфраструктура, която да отговаря на нуждите на хората в региона“, уточни Пулев. Той каза, че секторната ѝ специализация – автомобилостроене и свързаните с него индустрии – е избрана, защото това е най-бързо растящата индустрия в България и вторият най-бързо растящ сегмент в Европа. По думите му, секторът възлиза на 11% от БВП, заетите лица са 75 000, а компаниите - близо 350.
„Щастлив съм, че благодарение и на усилията на вицепремиера (Атанас) Пеканов Европейската комисия видя в нас професионален, надежден и устойчив партньор. Само за няколко месеца от встъпването в длъжност на служебния кабинет успяхме да получим одобрение на всички 10 европрограми за страната ни“, подчерта Пулев.
И добави, че предстои МИР да стартира процедура за развитие на индустриалните зони и паркове с бюджет 212 млн. лв., както и други процедури за бизнеса, свързани със зеления преход и кръговата икономика.
Още: Цената на петрола продължава да се движи в изненадваща посока
Още: Финансист: Безумията с бюджета купуват гласове
Пулев благодари на Българската агенция за инвестиции за усилията им и резултатите за привличането на приоритетни стратегически инвеститори у нас, както и че показват едно ново, проактивно лице.
Събитието се проведе в София Тех Парк този понеделник, 24 април. Обръщения направиха президентът Румен Радев, еврокомисарят за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел, вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов и министърът на икономиката Никола Стоянов.
ОЩЕ: Радев ще забави мандатите за правителство (ВИДЕО)