Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милен Велчев: Предизборните социални харчове, не носят добри резултати за авторите им

27 октомври 2020, 09:17 часа • 2359 прочитания

Всеки бюджет може да бъде критикуван. Просто той толкова всеобхватно регулира държавата всяка година, че кусури могат да му се намерят. Аз имам редица критики към Бюжет 2021 сред тях не е например това, че се предлага рекордно голям дефицит, защото всички знаем, че и европейските страни и всички други развити държави планират извънредни разходи. В частност ЕК и ЕС са взели решение да не се прилагат правилата за дефицит под 3% по време на пандемията, но при условие, че надвишението им идва от антипандемични мерки. Това каза пред btv бившият финансов министър Милен Велчев часове преди проекторамката да бъде разгледана от НСТС. Припомняме, че Кирил Ананиев е бил зам.-финансов министър на Велчев.

Той не се съгласи с критиките към проектобюджета, че най-големите харчове от него ще отидат в нереформирани сектори. Забележка отправена от Николай Василев.

Има основание бюджетът да бъде наречен "предизборен бюджет" и не "антипандемичен", смята Велчев, но "от друга страна опитът от последните години показва, че такива предизборни социални харчове не носят резултати". Велчев припомни непредвиденото увеличаване на пенсиите от Иван Костов, както и си призна опита на Тройната коалиция, в който участваше и самият той. "Нека напомня примера на правителството на Иван Костов, което увеличи непланирано с 20% в последната година на управлението си пенсиите. Това съвсем не доведе до добри резултати за него. Подобен беше опитът на правителството на Тройната коалиция", каза той.
Не завиждам на следващия финансов министър, защото той ще трябва да предложи редица непопулярни мерки за излизане от една такава дългова спирала, продължи бившият финансов министър.

Икономист: Следващото правителство ще e с дупка в бюджета от минимум 16,6 млрд. лв.

Това, което ме притеснява в този бюджет е ударението върху социалните разходи, и то не толкова тези, свързани с преодоляване на пандемията, колкото залагането с една степен по-високи разходи за години напред. Говоря за увеличението на пенсиите - ниските с до 20%, защото предстои да видим до колко това е устойчиво и какви мини ще заложи за следващото правителство, което и да е то, категоричен беше той.

Такава голяма система (бел.ред. пенсионната) трудно може да бъде взривена с едно отделно действие, но начинът, по който се предлага това, търпи значителни критики. Например, това че по-високите пенсии се увеличават с много по-малък процент от по-ниските - това води до дългосрочно разрушаване на стимулите за пълноценно участие на по-младите в осигурителната система на страната, подчерта Велчев.

Социалната политика и социалните помощи са предназначени за нуждаещите се. Аз няма да поискам детските надбавки от 40лв. за сина ми. Много хора са в моята позиция и няма да оценят този огромен разход, който държавата ще нарпави. И въпреки че правителството подчертава, че това е временна мярка, аз лично нямам основание да очаквам, че което и да е правителство след това, ще има политическите сили да устои на исканията за удължване на мярката във времето, каза още Велчев.
Увеличаването на заплатите в публичния сектор не бива да изпреварва ръста на заплатите в частния сектор, защото по този начин се източват живителни сили от частния сектор, на който разчитаме да повдигне икономиката и да ни извади от кризата, заяви още бившият финансов министър.
Мярката 60/40 продължава да действа, но тя помага на тези, които все пак имат перспективи да оцелеят. Друг въпрос е как се администрира тази мярка, защото само няколко стотин милиона са похарчени от началото на пандемията за нея, а очакванията бяха за повече от милиард. Което показва, че фирмите или нямат доверие на правителството за мярката, или административните изисквания към тях са толкова високи, че те не могат да им отговорят, коментира Велчев.

Според него ново затваряне на бизнесите няма да доведе до нищо блестящо, „но трябва да гледаме и от добрата страна на монетата. Когато излезем от кризата, ще има възможност за нови инвестиции в по-перспективни отрасли“. Сред отраслите на икономиката на бъдещето той определя зелена енергетика, производство на електромобили и всичко, което е свързано с информационни технологии.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес