Бюджетен дефицит от 3% не е само цел, а необходимост. Ако не го постигнем ще бъдем наказани. Това заяви пред БНР бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Според него е въпрос на политическа визия бюджет да се приеме от правителство с дълъг мандат. Когато правиш нещо с хоризонт от 3 дни напред, то ще е късопаметно, поясни той.
По думите му имаме растеж, политическа, но не и икономическа криза, ниска безработица и най-бързо нарастване на доходите в ЕС. В България изменението на работната заплата е по-високо от ръста на инфлацията, уточни Дацов.
Той посочи, че се наблюдава влошена бюджетна стабилност. Няма как да бориш инфлацията като наливаш масло в огъня. Трябва да има отрицателен фискален импулс. Всеки който говори, че може да остане дефицита си играе с инфлацията. Няма как без съществени структурни мерки инфлацията да бъде намалена по-бързо, смята финансистът.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Дацов определи структурните мерки като редуциране на администрацията и увеличаване на здравните вноски като ефикасни решения. Тези мерки са за предпочитане, те дават положителен ефект във времето, поясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Ако има редовно правителство, то може да си позволи дълъг хоризонт и да разположи мерките в него. За да има балансирана политика, трябва да има отрицателен фискален импулс. Дефицита не трябва да е повече от 1.5-2%, добави Дацов.
Той разкритикува твърденията на Асен Василев по отношение на бюджета на служебното правителство. Огромната част от капиталовите разходи са свързани с европейските фондове и ПВУ. Правилото за начисляване е колкото бъдат усвоени, толкова се добавят с приходната част. Внушението, че ще дойдат повече пари от ПВУ не отговаря на истината. Над 90% е шанса да не получим пари тази година. Да взимаш системно оборотите на предприятията не е добра идея, с това може само да се запълнят дупки. Говоренето на измислици може само да влоши нещата, каза още Дацов.
Той бе категоричен, че без промени в данъчната система няма да се мине. По думите му най-малкото, което може да се направи е връщането на намалените ДДС ставки. Вдигането на ДДС временно да се запушат дупките е най-ефективния вариант, допълни Дацов.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Още: Предложенията за работа са спаднали с 20% от началото на годината