Огромни дългове в "Ремотекс – Раднево" са констатациите от направения анализ в предприятието, каза в Бургас министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
В завода е имало опрощаване на вземания, както и липсващи документи.
"Правителството по никакъв начин не може да се ангажира за едно предприятие с огромна неяснота относно неговите задължения да харчим държавни пари", подчерта Стойнев.
Българският енергиен холдинг ще предприеме действия за изграждане на собствено поделение в "Мини Марица – Изток" за основни ремонти и рехабилитация на тежкото минно оборудване. Там ще бъдат назначени работниците от "Ремотекс – Раднево".
"Така ще прекъснем едни корупционни практики, които съществуваха в миналото. С едни огромни обществени поръчки към определени предприятия и ще затворим целия процес. В самите мини ще се създадат ремонтни предприятия и няма да се харчат милиони по един неясен начин, както се е случвало през последните години", добави Стойнев.
Драгомир Стойнев коментира и темата с писмото на еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. Според него, това е част от сътрудничеството между София и Брюксел.
"Аз ще приема поканата на еврокомисаря, но за мен като министър на икономиката и енергетиката на България на първо място най-важното е стабилността на енергийната система на страната. Защото наследството, което заварихме, бе наистина катастрофално. Този проблем се дължи, може би, на неразбиране, на некомпетентност на предишното управление, тъй като през 2012 г. целият дисбаланс, от когато тръгва този проблем, никой не си е мръднал пръста, не е предвидил какъв ефект може да има върху енергийната ни система", каза Стойнев.
Относно ЕРП-ата, Стойнев поясни, че не е невъзможно да оказват лобистки натиск в Европейската комисия, защото в Европа, това не е незаконно и ненормално. Министърът подчерта, че е важно всички инвеститори да спазват законите и че трябва да се спре практиката у нас, като имаш фактура – да не я плащаш.
За Южен Поток, Драгомир Стойнев призова опозицията да представят предложенията си при второ четене, защото промените в Закона за енергетиката, не е приет. На въпрос дали се нарушава европейското законодателство, Стойнев поясни: "При положение, че има и други такива газопроводи, например "Опал", нашето мнение е, че не противоречат на европейските закони. Ако предложенията на опозицията са по-хубави от тези на Коалиция за България, считам, че парламентът ще се съобрази с тях".
Източник: БГНЕС