Забавени заплати за над 8.7 млн. лв. бяха изплатени на работници и служители през 2024 г., съобщиха от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). Забавените трудови възнаграждения, включително и задължения за предишни периоди, са изплатени след намесата на контролните органи на ИА ГИТ. За същия период сумата на установените забавени заплати е 10.9 млн. лв., допълват от ведомството.
Над 20 000 нарушения
Инспекторите по труда през 2024 г. са установили 21 531 бр. нарушения, свързани със заплащането на труда. От тях 5728 бр. се отнасят до начисляването и изплащането на трудовото възнаграждение от работодателя в договорените размери и срокове.
Още: Планира ли бизнесът увеличение на заплатите и с колко? Говори Васил Велев
Нарушенията, свързани със забавени възнаграждения и обезщетения (чл. 128, чл. 228, ал. 3 и чл. 245 от Кодекса на труда) са основание за отстраняване на участници от обществени поръчки съгласно Закона за обществените поръчки (ЗОП). Законодателството дава възможност тези нарушения да бъдат отстранени, след като дължимите суми се изплатят на работниците и служителите. Участникът в обществената поръчка може да получи удостоверение за липса на нарушения след представянето на доказателства за изплащането им. Те трябва да бъдат представени в дирекцията „Инспекция по труда“, установила нарушенията с влязло в сила наказателно постановление.
Сред нарушенията, които не подлежат на отстраняване са тези, засягащи работата без трудов договор.
В Кодекса на труда изрично е регламентирано, че при неизплатени заплати или обезщетения контролните органи на Инспекцията по труда могат да предприемат действия и след прекратяване на трудовите правоотношения.
Още: България изпадна от топ 3 по ръст на заплатите в ЕС
През миналата година ИА ГИТ е подала 12 бр. искови молби за иницииране на производства по несъстоятелност на работодатели, които бавят възнагражденията за повече от два месеца на поне 1/3 от работниците и служителите. С това правомощие на Инспекцията по труда се дава възможност работниците и служителите, на които работодателите дължат възнаграждения и обезщетения, да се обърнат към Фонда за гарантирани вземания на Националния осигурителен институт. За 2024 г. по три от делата са открити производства по несъстоятелност, четири от дружествата са обявени в несъстоятелност, а по пет броя искови молби се чака решение на съда.
Превенцията на недекларирания труд е сред приоритетите в дейността на Инспекцията по труда. В обхвата на контролната дейност не попада само работата без трудов договор, но и нарушенията, свързани със заплащането на труда, работното време, отпуските и други. За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно, посочват от ИА ГИТ.