Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Инструмент на Инспекцията по труда помага на работодатели да не бъдат глобени

09 януари 2023, 10:02 часа • 1110 прочитания

Работодателите могат да проверят сами дали във фирмите им има несъответствия при прилагането на трудовото законодателство по отношение на недекларирания труд и да ги отстранят сами преди да бъдат проверени от Главна инспекция по труда. В някои случаи така биха си спестили санкции от контролните органи. Тази възможност те получават благодарение на разработения от Агенцията  иновативен софтуер за самооценка на недекларирания труд. Той е свободно достъпен на интернет страницата на Инспекцията по труда на адрес  https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и пряк път чрез банер на началната страница „Провери дали работиш недекларирано“.

Софтуерът на практика е инструмент за самооценка, който чрез попълването на въпросник от 25 въпроса оценява наличните конкретни рискове за полагане на недеклариран труд и дава насоки на работещите какви действия да предприемат, ако считат, че правата им са нарушени. За работодателите насоките са сигнал, че трябва да предприемат мерки за отстраняване на несъответствията.

Инструментът за самооценка на недекларирания труд е разработен в изпълнение на проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“ („Cooperation for decent work“), финансиран от  Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.

Кои са най-честите сигнали, по които да познаем дали работодателят е изряден към нас и към властите?

На първо място това е наличието на трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите. Сигнал за евентуално полагане на недеклариран труд е отказът на работодателя да връчи екземпляр от него при назначаването на работника. Други подозрителни сигнали са липса на справка от НАП за регистрация на контракта, плащане на заплатата в плик, без  да се дава на работника документ за изплатената сума.

По някои оценки недекларираният труд у нас е около 30 на сто.  Най-често става въпрос за работа на договор с фиктивни клаузи, като част от парите се дават на ръка.  На второ място се прилага практиката да не се изплаща извънреден труд, както и да се ползват прикрити трудови договори – тоест сключва се граждански договор, за да се плащат по-ниски данъци и осигуровки. По-рядка вече е практиката да се използва недеклариран вид в най-чистия му вид – работа без никакъв договор.

 Всички данни, събирани при попълване на въпросника, се използват само за целите на по-доброто информиране на работниците и служителите за степента на индивидуалния риск от полагане на недеклариран труд. Чрез събираната информация не могат да бъдат идентифицирани конкретни лица.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес