Нека си спомним, че само преди две години хората се самозапалваха заради ЕРП-тата. Това вече е рецидив, затова искаме вземане на лиценза и на трите електроразпределителни дружества, заяви депутатът от „Патриотичния фронт” Искрен Веселинов.
Попитан какво ще се случи, ако бъде взет лицензът на ЕРП-тата и дали ще е в интерес на потребителите, Веселинов отговори с „какво означава монополист да няма респект към държавата”. Подкрепа за позицията му даде и Мартин Димитров от Реформаторския блок, който се съгласи, че не може държавата да предупреждава изрично за фактурите и едно ЕРП пак да прави каквото си иска.
Не е толкова страшно да се вземе лицензът – управлението се поема от служебно назначени хора, а компанията остава собственик, уточни Димитров. Той призова ДКЕВР да продължи с проверките на ЕРП-тата. Знаете, че готвим нов Закон за енергетиката, с който да променим и начина на избор на членовете на ДКЕВ, уточни депутатът.
Процедура за отнемане на лиценза на трите ЕРП-та има още от миналата година, но по нея нищо не се прави. Една от най-често срещаните грешки е смяна на електромера без да присъства клиента, посочи Веселинов. Има 1800 нарушения, добави той, но Димитров отговори, че са 900, защото толкова били заведени в ДКЕВР.
Ако е вярно, че часовниците на електромери „лъжат” и нощем въртят по дневна тарифа, това е много сериозно нарушения, заяви Димитров. Попитан дали това позволя отнемане на лиценз, Димитров не отговори, а щафетата пое Веселинов, който заяви, че в много райони от страната има ниско напрежение, имало и кражба на ток. Ако има държава, тя трябва да накара един монополист да си изпълни задълженията. Проблем на монополиста е да ограничи загубите, категоричен беше Веселинов.
Кражбите на ток – ами някой трябва да плати, а това са съвестните. Когато се подава по-ниско напрежение, това е риск за електроуредите, включи се и Димитров. Искам и проверка на инвестиционната програма на ЕРП-тата – дали се спазва законодателството. Да се направи сериозна проверка, да се види какво е положението и ако някой не спазва законодателството, да се предвиди отнемане на лиценз, добави той.
Виждам произвол на един монополист (бел. ред. – „Енерго-про”), а това е недопустимо, завърши Веселинов.
Според действащия Закон за енергетика лицензия (чл. 51, чл. 55, чл. 56) на ЕРП се взема по инициатива на ДКЕВР, когато:
Комисията има право на инициатива за изменение и/или допълнение на издадена лицензия:
1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) за осигуряване на надеждността или за непрекъснатото и качествено снабдяване на клиентите с електрическа и топлинна енергия и природен газ;
2. (доп. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) при промяна на законодателството, както и за изпълнение на правнообвързващи решения на Европейската комисия или АСРЕ;
3. за осигуряване на националната сигурност и обществения ред съгласувано със съответните компетентни държавни органи;
4. при опасност от увреждане на живота и здравето на гражданите, от увреждане на околната среда или на имуществото на трети лица, когато това не налага отнемане на лицензията, и/или по предложение на специализирани държавни органи в изпълнение на техните правомощия;
5. при разрешаване преобразуване на лицензиант или сделка на разпореждане, когато това не води до прекратяване на лицензията.
Чл. 55 (1) Лицензията се прекратява с решение на комисията:
1. по искане на лицензианта, включително при прехвърляне на имуществото, с което се осъществява лицензионната дейност, при условията на чл. 53;
2. при погиване на енергийния обект, чрез който лицензиантът осъществява дейността си;
3. при преобразуване на лицензианта, когато преобразуването води до прекратяване на юридическото лице - титуляр на лицензията;
4. при влизане в сила на решението на съда за обявяване на лицензианта в несъстоятелност или на решението за прекратяване на дейността поради обявяването на лицензианта в ликвидация извън случаите по чл. 61.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2006 г., в сила от 08.09.2006 г.) Комисията може след писмено уведомление да прекрати лицензията, когато лицензиантът не упражнява лицензионната дейност за период повече от една година.
(3) Лицензията се прекратява при изтичане срока на лицензията освен в случаите по чл. 56.
Чл. 56, ал. 3 - при отказ на комисията да продължи срока на лицензията, ако прекратяването на лицензионната дейност може да доведе до нарушаване сигурността на снабдяването на клиентите с електрическа или топлинна енергия или природен газ, или може да възникне опасност за националната сигурност и обществения ред, лицензиантът е задължен да прехвърли на трето лице собствеността си или да учреди право на ползване върху имуществото, чрез което осъществява лицензионната дейност.