Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хубави новини за кредитния ни рейтинг, еврото и Еврозоната от Fitch

19 октомври 2024, 08:57 часа • 2106 прочитания

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута "BBB" с положителна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите.

Още: Хубави новини за кредитния ни рейтинг от Fitch, но не и за приемането на еврото

Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет. Според рейтинговата агенция обаче ниската производителност на труда и неблагоприятната демография имат възпиращ ефект върху потенциалния растеж и стабилността на държавните финанси в дългосрочен план.

Положитлена перспектива

Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings вижда широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.

България отговаря на условияа за приемане на еврото

От агенцията отбелязват, че България отговаря на всички номинални конвергентни критерии за приемане на еврото, с изключение на ценова стабилност. Инфлацията у нас продължава да се понижава, намалявайки разликата между средногодишната инфлация в страната и тази на трите най-добре представящи се държави-членки на ЕС.

Инфлацията според ХИПЦ през септември 2024 г. е 1,5 процента, а базисната инфлация е 2,3%, което означава широко облекчаване на ценовия натиск. Fitch очакват средногодишната инфлация да бъде 3% през 2024 г., 3,5% през 2025 г. и 3,1% през 2026 г.

Рейтинговата агенция очаква БВП на страната да нарасне с 2% през 2024 г., подкрепен от стабилно частно потребление и устойчива инвестиционна активност, въпреки повишената политическа несигурност и закъсненията в изпълнението на ПВУ. Fitch ръст на БВП до 2,5% през 2025 г. и 2,7% през 2026 г..

Според агенцията дефицитът на сектор "Държавно управление" ще се увеличи до 2,8% от БВП през 2024 г. от 1,9% за 2023 г., отразявайки по-високи разходи за компенсации и социални разходи.

Факторите, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са: Допълнителен напредък към присъединяването към еврозоната, като потвърждение, че България е изпълнила критериите за членство и по-голяма сигурност относно вероятния момент за приемане на еврото; подобряване на потенциала за растеж, чрез прилагане на структурни и управленски реформи за подобряване на бизнес средата и/или ефективно използване на фондовете на ЕС. Факторите, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга, са: неприсъединяване към еврозоната поради неизпълнение на критериите за конвергенция, по-слаби перспективи за икономически растеж.

Още: Положителна перспектива за българската икономика дава Fitch

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес