Европа може да изпадне в енергийна криза заради недостиг на количества природен газ. За това предупреди в интервю за БНР енергийният експерт от базирания в Брюксел мозъчен тръст "Брюгел" Симоне Таляпиетра.
По думите му съвсем правилно е правителствата в различни европейски държави да вземат мерки, за да смекчат удара върху домакинствата.
Според него САЩ изпратиха съобщение преди няколко дни, с което предупреждават за възможна енергийна криза в Европа. Трябва да се надяваме на топла зима, защото при по-ниски температури ще изпитаме трудности с количествата газ предвид нивото на доставките, стана ясно от думите Таляпиетра.
Той посочи, че може да бъдем изправени пред недостиг на количествата, заради което правителствата трябва да подготвят планове за реакции, които включват и основните индустриални потребители на газ.
"Настоящата ситуация, която виждаме с цените на газа и електричеството в Европейския съюз, е резултат на „перфектна буря“, причинена от редица фактори и заради търсенето, и заради предлагането, подчерта Таляпиетра.
При природния газ например през януари, февруари и март имаше много студена зима, която се отрази на необходимостта за повече отопление в домовете, следователно увеличи търсенето на газ. След това през пролетта и лятото имахме много високи температури, които доведоха до много по-високо потребление на електричество заради климатиците, коментира Таляпиетра.
В същото време имаме повишено потребление на енергоносители в индустрията заради възстановяването на икономиката. Към това повишено потребление обаче трябва да прибавим и проблема с ниските нива на електроенергия, добита от вятърни централи, защото времето в Европа бе тихо, без много ветрове. Всичко това доведе до по-голямо търсене на газ, а в същото време имахме проблеми със снабдяването, тъй като Русия доставя по-ниски обеми на синьо гориво от очакваното. Държавите нямат възможност да попълнят резервите си, както обикновено се случва в топлите месеци, обясни той.
В същото време ставаме свидетели как конкуренцията между Европа и Азия на пазара за втечнен газ става все по-голяма. Всичко това води до по-висока цена на тази суровина.
Трябва да отчетем и фактора цена на въглеродните емисии. Тя буквално изхвърча в небето, за да подкрепи преминаването към по-щадящи от въглищата енергоизточници. Всичко това доведе до ситуацията, която наблюдаваме и която вече предизвика реакция от повечето правителства. Знаете, че Италия, Испания, Франция се опитват да овладеят положението чрез краткосрочна намеса на пазара, каза още Таляпиетра.
Прочетете още по темата: Кузман Илиев: „Зелената сделка“ ще доведе до енергийна криза в България