Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК очаква икономиката ни да нарасне с под 3% догодина, Борисов обаче предрича двоен ръст

11 май 2017, 19:14 часа • 1431 прочитания

Европейската комисия запазва очакванията си за растежа на българската икономика непроменени в сравнение със своята зимна прогноза от тази година. БВП се прогнозира да нарасне с 2,9 на сто през 2017 г. и с 2,8 процента през 2018 година, съобщават от финансовото министерство.

По-рано на форум за плана "Юнкер" финансовият министър Владислав Горанов каза, че засега прогнозите, които разработват във ведомството му, за следващите години, са на нивата около 3%, но има потенциал за по-висок растеж. Премиерът Бойко Борисов каза, че догодина икономиката може да нарасне с 4.5-6 на сто, което бе определено от Горанов като оценка за нейния потенциал.

Вътрешното търсене ще има основен принос за ръста на БВП у нас през целия прогнозен период, движено най-вече от частното потребление и инвестиции след ускоряване на усвояването на европейски средства за програмния период 2014-2020 г., се казва в съобщението на финансовото министерство по повод прогнозата на ЕК.

От Еврокомисията отчитат доброто представяне на износа ни през 2016 г., подкрепено от стабилното търсене от страна на търговските партньори от ЕС и силния туристически сезон. В резултат излишъкът по текущата сметка възлезе на 4,2 % от БВП. ЕК очаква постепенно свиване на положителното салдо, съответно до 2,4 % през текущата и 1,8 % през 2018 г. С основен принос ще бъде по-високият внос, движен от силното вътрешно търсене и покачването на цените на енергийните стоки.

В същото време премиерът Бойко Борисов беше далеч по-оптимистично настроен.

Следващата година икономическият растеж на България ще мине 4,5 - 6%, категоричен бе той.

"От 1 септември ще изпълним ангажимента за повишение на заплатите на българския учител. Трябва да се съсредоточим върху две неща – образование, това е най-важното, за да бъдем конкурентоспособни. Второто е свързаността на Балканите, на регионите. Нямаме нито магистрали, нито жп линии с нашите съседи. Сега направихме с Турция, работим със Сърбия, Гърция. Надяваме се да направим свързаност и между Българи и Македония“, каза още Бойко Борисов, цитиран от Фокус.

През 2017 г. ЕК прогнозира положителна инфлация в България. Общият Индекс на потребителските цени в страната се очаква да отчете средно повишение от 1,3 % по линия на силното вътрешно търсене, поскъпването на комуналните услуги и възстановяването при цените на енергийните стоки. Прогнозата е средногодишната инфлация да се ускори до 1,5 % през 2018 година.

Условията на пазара на труда в България ще продължат да се подобряват, според прогнозата. Растежът на заетостта е завишен в сравнение с тяхната зимна прогноза до 0,6 % за 2017 и 2018 г. и ще бъде подкрепен от по-нататъшното възстановяване на вътрешното търсене. Нарастването на заетостта, заедно с намалението на работната сила ще доведат до спад в нивото на безработица до 6,4 % през 2018 година. През 2017 г. растежът на компенсацията на един нает се очаква да се ускори до 4,9 %, а през 2018 г. слабо да се забави до 4,5%.

От Комисията очакват фискалната консолидация у нас да продължи с по-ускорен от планирания темп и преизпълнение на целите за бюджетното салдо. За 2016 г. те оценяват консолидацията в структурни термини на 1,5 пр.п. от БВП, при балансирано фактическо салдо. За 2017 г. прогнозират бюджетен дефицит в размер на 0,4 % от БВП (на начислена основа). При допускане за непроменени политики за следващите години, през 2018 г. експертите на Комисията очакват дефицитът да се свие до 0,3 % от БВП.

Оценката на ЕК за дълга на сектор „държавно управление" е да достигне 29,5 % от БВП за 2016 г., поради временното повишаване на наличните буфери, с които частично да се покрият плащанията по дълга през 2017 г. Като се имат предвид и продължаващите първични излишъци по бюджета, те прогнозират държавният дълг през 2017 г. да намалее до 26,8 %, а през 2018 г. - до 26% от БВП.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес