Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма престъпление: Прекратяват разследването по "НАПлийкс"

13 ноември 2024, 07:20 часа • 808 прочитания

Разследването "НАПлийкс" срещу собственика на "Тад Груп" Иван Тодоров трябва да бъде прекратено, защото от събраните доказателства става ясно, че той не е извършил престъплението, за което е обвинен. Това постановява съдия Ралица Манолова от Софийския градски съд. Тя изменя основанието, на което прокуратурата е прекратила делото срещу Тодоров, пише в. "Сега".

Определението не е протестирано от прокуратурата и вече е в сила. Сега е почти сигурно, че Тодоров ще заведе дело за обезщетение срещу прокуратурата, което няма как да не спечели.

ОЩЕ: Съдът не се съгласи делото "НАПлийкс" да приключи с глоба

Казусът с прекратяването на делото стигна до съда, след като държавното обвинение свали обвиненията за кибертероризъм, приемайки, че те са недоказани. Защитата на Тодоров обаче обжалва основанието за прекратяване с аргумента, че изобщо няма престъпление. Съдът също е съгласен с това.

Кражба на лични данни от НАП

На 15 юли 2019 г. се разбра, че от масивите на НАП са изтекли данните на общо 6 074 140 физически лица - 4 104 786 живи български и чужди граждани, и 1 989 598 починали. Малко след това бяха арестувани собственикът на фирмата за киберсигурност "Тад Груп" Иван Тодоров и служителят му Кристиян Бойков. Те получиха обвинения за кибертероризъм. Търговският директор на дружеството Георги Янков беше привлечен към наказателна отговорност за подбудителство към хакерската атака. В последствие делото срещу Янков беше прекратено.

ОЩЕ: За да има дело: Прокуратурата трябва да преработи обвинителния акт по "НАПлийкс"

Прокуратурата твърдеше, че Тодоров е бил помагач на Бойков, който хакнал масивите на НАП, като му предоставил лаптоп, помещение за работа и интернет връзка.

Два пъти прокуратурата внася обвинителния акт срещу Бойков и Тодоров, и два пъти той беше връщан от съда заради процесуални нарушения. Накрая делото срещу Тодоров е прекратено, а с Бойков прокуратурата опитва да сключи споразумение, но то засега удря на камък в съда.

Всъщност Бойков работи за "Тад Груп" като експерт по информационна сигурност. Дружеството се занимава с киберсигурност, тестване на сайтове, дигитални системи и приложения чрез откриване на уязвимости. Не може да се вменява вина на Тодоров, че е осигурил компютър, интернет и помещение на Бойков, защото това е било нужно за работата му във фирмата, обяснява съдът. Освен това от доказателствата не се установява Тодоров да е знаел за намеренията на Бойков да осъществи нерегламентиран достъп до базата данни на НАП.

ОЩЕ: Заради изтекла давност: НАП няма да плати 5 млн. лева глоба за теча на данни

Налага се изводът, че Тодоров не е осъществил деянието, за което е привлечен към наказателна отговорност, се казва в определението на съда. В него освен това се подчертава, че прокуратурата сама признава, че няма данни за извършено престъпление, но после прекратява делото поради недоказаност. Затова съдът смята, че трябва да измени постановлението.

Делото "НАПлийкс" започна в Специализираната прокуратура, но след закриването ѝ беше прехвърлено в градската. Разследването продължи четири години, преди държавното обвинение да го внесе в съда.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес