Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Добри новини от американска банка за 7. и 8. блок на АЕЦ "Козлодуй"

03 октомври 2024, 10:10 часа • 4987 прочитания

България и Съединените американски щати ще разширят обхвата на Междуправителственото споразумение за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели на България.

Документът ще бъде надграден с цел задълбочаване на двустранното енергийно сътрудничество във всички сфери от взаимен интерес и по-специално - развитие на ВЕИ сектора и този на нефта и природния газ. Тази възможност обсъдиха министърът на енергетиката Владимир Малинов и помощник-държавният секретар по въпросите на енергийните ресурси на САЩ Джефри Паят. „Благодарение на изграденото доверие и отличната съвместна работа двете страни ще постигнат общите си цели за енергийна сигурност и независимост в региона“, подчерта Малинов пред своя домакин.

Още: Малинов: Направихме важна крачка към реализацията на 7-и и 8-и блок в АЕЦ "Козлодуй“

Напредъкът на Вертикалния газов коридор

Двамата обсъдиха и напредъка в процеса по реализация на инициативата за Вертикален газов коридор. „В момента се изпълняват дейности по проектиране на новата инфраструктура на българска територия, като планираният срок за реализацията им е в края на 2025 г.“, каза Малинов, цитиран от пресцентъра на министерството.

По думите му - инициативата е в пълна симбиоза с вече функциониращия терминал за втечнен природен газ в Александруполис и разширението на подземното газово хранилище „Чирен“, както и с наличната линейна инфраструктура. „Тези проекти са гарант за енергийната сигурност на България и Югоизточна Европа, включително и за Молдова и Украйна“, допълни той.

Снимка: Министерство на енергетиката

Вертикалният газов коридор е стратегически проект, който трябва да гарантира енергийната сигурност не само на България, но и на по-широк регион в Европа. С два договора през юни бе поставено начало на реализация на концепцията. Вертикалният коридор е стратегическа инициатива на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, целяща подобряване на сигурността и диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север.

Още: При слухове за бъдеща продажба: Кабинетът опитал да смени държавния представител в "Лукойл Нефтохим"

Финансовият ресурс в размер на 485 млн. лева ще даде възможност за увеличаване на капацитета за внасяне на газ от Гърция за България. Този газ ще идва от САЩ и други партньори. Реализацията на Вертикалния газов коридор ще се превърне в ключов повратен момент за спирането на транзита на руския газ през Украйна - тогава нашият маршрут ще стане основен за пренос на газ от надеждни партньори, обясни през юни Малинов.

Сега българският министър и Джефри Паят дискутираха и необходимостта от осигуряване на солидарна помощ за възстановяване на енергийната инфраструктура в Украйна с оглед на настъпващия есенно-зимен сезон.

"Ексим Банк" препотвърди ангажимента си за АЕЦ "Козлодуй"

Енергийният ни министър проведе двустранна среща и с председателя на борда на директорите и президент на "Ексим Банк" Рита Люис. Двамата бяха категорични, че подкрепата от страна на Експортно-импортната банка на САЩ ("Ексим Банк") ще допринесе в значителна степен за изпълнението на приоритетите за гарантиране на енергийната сигурност в България и региона. В тази връзка двамата отбелязаха като ключово сътрудничеството по изпълнението на проекта за нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.

Президентът на "Ексим Банк" препотвърди пълната подкрепа, която се оказва от финансовата институция за изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ у нас. По думите ѝ - банката ще разработи финансовата структура и ще осигури необходимото финансиране за проекта до края на следващата година.

Още: Служебният кабинет разреши руски фирми да ремонтират АЕЦ "Козлодуй"

Малинов отбеляза пред Рита Люис интереса на българската страна към американския опит в областта на малките модулни реактори. „Приложението им у нас ще допринесе за постигане целите на България за нисковъглеродна икономика, базирана на чиста енергия. Финансирането на подобни проекти у нас от американската "Ексим Банк" ще даде възможност страната ни да се възползва от опита на американските компании в тази област“, подчерта Малинов.

Двамата обсъдиха и развитието на проекти в сферата на възобновяемата енергия и нейното съхранение - отбелязаха необходимостта от предприемането на съвместни мерки за осигуряване на диверсификация на производителите на оборудване, отбелязват от пресцентъра на Министерство на енергетиката.

Още: Депутатите отказаха на ИТН парогенераторите от АЕЦ "Белене" да останат в България

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес