България остава най-бедният член на ЕС, дори вече е доста по-назад от предпоследния в класацията по БВП на глава от населението. Любопитно е още, че доскорошният ни съсед в дъното на класацията - Румъния, вече е дръпнала сериозно, като изпреварва Латвия, Хърватия, Гърция и Словакия.
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на официалната й страница.
БНБ: Растежът на БВП ще премине в слаб спад през второто тримесечие на 2023 година
През 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС), варира между 59 на сто от средното равнище за Европейския съюз в България и 261 на сто в Люксембург.
Данните показват значителни разлики между страните членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението, показател, използван за измерване на икономическата активност.
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Страните от ЕС с най-ниски нива на БВП на глава от населението, изразен в ППС, през миналата година са били България (41 на сто под средното ниво за ЕС), Словакия (33 на сто) и Гърция (32 на сто).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
През 2022 г. с най-високи нива на БВП на глава от населението, изразени в ППС са Люксембург и Ирландия, съответно със 161 на сто и 134 на сто над средното ниво за Евросъюза.
След тях се нареждат Дания (36 на сто над средното за ЕС), Нидерландия (30 на сто), Австрия (25 на сто), Белгия (21 на сто), Швеция (19 на сто) и Германия (17 на сто).
Паритетите на покупателната способност (ППС) измерват съотношенията на цените в сравняваните страни и се използват за превръщане на стойностните показатели в единна условна валута, наречена "стандарт на покупателната способност"(СПС), която изравнява покупателната сила на различните национaлни валути.
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Още: Инфлацията през януари се повишава, ще ни спъне ли за еврозоната?