Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БРТК: При ниска ваксинация да искаш сертификат за посещение на хотели и ресторанти е самоубийство

24 септември 2021, 11:22 часа • 3160 прочитания

Българската регионална туристическа камара (БРТК) определи предложенията за разходване на средствата от актуализацията на бюджета за стимулиране на ваксинацията като абсурдна.

"Идеята на министър Балтова и част от туристическия сектор да се разходват средствата от актуализацията на бюджета за стимулиране на ваксинацията посредством награди в парично и материално изражение е меко казано налудничава", се казва в разпространено от тях прессъобщение.

От сдружението припомнят, че ваксинацията е доброволен осъзнат акт на всеки гражданин и не би следвало да се стимулира с награди, а с разяснителни кампании за нейната полезност. От БРТК смятат, че подобни действия на министерството ще доведат до безсмислено разходване на средствата, а от друга страна могат да имат дори обратен ефект.

Негативният ефект, според тях, ще се подсили и с второто решение по предложение на част от НПО в туристическия сектор да се въведе сертификат за ваксинация наравно с ПСР и антигенен тест при посещение на хотели и заведения за хранене.

"На България и в частност на бранша им предстои тежка зима, както сочат всички изследвания, в този смисъл всеки един лев следва да се харчи разумно и в полза на бизнеса и населението. При ниска ваксинация да въведеш изискване за сертификат за ваксинация, ПСР или антигенен тест е равносилно на затваряне на туристическия сектор. Това не е стимулиране , а налагане на по-големи ограничения на бранша", посочват от БРТК.

Бургаската регионална туристическа камара приканва Министерство на туризма да помисли за подпомагане на туроператорите, занимаващи се с входящ туризъм, защото основно чрез тях се вливат свежи средства в страната. Активността им през летния сезон за реклама на страната като благоприятна туристическа дестинация и борбата за привличане на туристи беше завидна. На зимните курорти им предстои да се мобилизират и да работят за качествено обслужване на туристи при липсата на ентусиасти да работят в бранша.

"Считаме, че влагането на средства в раздуване на администрацията на Организациите за управление на туристическите райони/ОУТР/ не е най- правилния ход да съживим нещо, което не е работило толкова години", казват от организацията.

От БРТК апелират всеки един лев, отпуснат за сектора, да бъде разходен мъдро и с грижа за отрасъла. Нека се работи в следните насоки:

-  Позициониране на районите като атрактивни туристически дестинации заедно с НПО и ОУТР. Препоръчително е районите да се окрупнят и да останат четири – Българско Черноморие (Варна и Бургас), Северна България (район Дунав) и Централен район (район Долината на розите, район Тракия и район Родопи, Старопланински район /район Стара планина/), Югозападна България (район Пирин и район София). Така по лесно биха работили на малки групи, но с еднакви цели: привличане на туристи по българското Черноморие, позициониране на туристическата дестинация като място за семеен морски отдих, ваканционен туризъм и друг вид туризъм, характерен за този регион.

-  Подпомагане на туроператори входящ и вътрешен туризъм, хотелиери и екскурзоводи, работили през 2020 и 2021 основно в туристическия сектор, които са допринесли за популяризирането на страната и привличането на туристи.

- Организирането на мобилни екипи за работа с помощта на НПО по места, които да провеждат разяснителна кампания за необходимостта от ваксинация, както и да могат да извършват такава на място.

- Дигитализация на сектора и провеждането на обучителни курсове за кадрите в сектора. България е на последно място по дигитализация. В голяма степен това оказва влияние и при избора на работа.

 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес