65,1% от българите са склонни да бойкотират големите търговски вериги при повишаване на цените на хранителните продукти. На срещуположния полюс са 21,8 процента, а останалите 13,1% не могат да преценят. Това сочат данните от социологическо проучване на агенция "Мяра", проведено в периода 6-16 февруари сред 803 пълнолетни лица по метода интервю лице в лице с таблети. Още: БАБХ, НАП и КЗП започват проверки на хранителните магазини в цялата страна
Причините?
"Мяра" посочва, че делът на въздържащите се от бойкот е по-сериозен сред по-уязвимите групи и пенсионерите. Вероятната причина е ценовата политика на част от супермаркетите - свързана с намаления на цените. Друга вероятна причина е по-слабата възможна информираност за такъв тип действия.
Друг проблем, засегнат в проучването на агенцията е продажбата на вейпове с наркотични вещества на подрастващите. Според 46,1 процента от анкетираните държавата има своите механизми за въздействие и може да прекрати продажбата на тези продукти. Други 36,4% са на мнение, че търговците ще намерят вратичка продажбата на артикулите да продължи. 13,6% от респондентите посочват, че не са добре запознати с казуса, 3,9 процента нямат мнение по въпроса.
Още: Трети бойкот на магазините, този път и на банките
"Мяра" засяга и темата за естетичните процедури и по-конкретно инжектирането на ботулинов токсин. Едва 21,1 процента от анкетираните одобряват тези процедури. На срещуположното мнение обаче са 67,2%. Останалите 11,7 процента не могат да преценят. Данните показват, че най-младите са преимуществено толерантни, а най-възрастните са почти изцяло против.
Анкетата на "Мяра" сочи, че 34,9% от българите познават лице, страдащо от психично разстройство. 44,8 процента от респондентите не познават такива хора. 16,8% не са сигурни, 3,5 процента не могат да преценят.
Масови проверки в магазините
Припомнмя, че масова съвместна проверка на Агенцията по храните (БАБХ), НАП и Комисията за защита на потребителите (КЗП) започва в хранителните магазини в цялата страна. Акцията е част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки. Проверяващите ще извършат детайлно обследване на цялата агро-хранителна верига - производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и дребно, вносители.
Още: В деня на бойкота: Инспектори влязоха на проверки в магазините
Събраната информация за нелоялни практики ще послужи за целите на проекто-закона за регулиране на договорите по веригата на доставките, чието изготвяне премиерът Росен Желязков възложи на земеделския министър д-р Георги Тахов.
Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти - от малките магазинчета до големите търговски вериги. Ще бъдат проверявани финансови документи и придружаващи документи за произход, за да се извърши проследяване по цялата верига на доставките. Ще се следи и за опаковки, етикетиране, съхранение, срок на годност, промоционални кампании и намаления, заблуждаващи реклами, несъответствие между цената на етикета и на касовия апарат, некоректност при обявяване на цени за различните разфасовки на един и същи продукт, ясно обозначаване на единичната цена при продукти в насипно състояние и др.
При установяване на нарушения ще се предприемат незабавни мерки - от предписания и актове до разпореждане за унищожаване на стока, спиране на част или на цялата дейност на обекта.
Проверките ще се извършват ежедневно във всички области на страната и ще продължат до нормализиране на цените на хранителните продукти.
Още: Призив в деня на бойкота: Държавата да осигури повече фермерски пазари