Два месеца след обявяването на извънредно положение в България заради коронавируса се наблюдава стабилизиране в негативната тенденция на публикувания брой обяви за работа, показва анализ на Jobtiger, един от водещите сайтове у нас, предаде БГНЕС.
Още: Заради очаквана новина от САЩ: Обрат при цената на петрола
Още: В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
Към дата 8 май 2020 г. броят на публикуваните обяви е с цели 53% по-нисък от този към същата дата през предходната година. Въпреки това се наблюдава лек ръст от 3% спрямо месец април 2020 г., в който спадът беше най-драстичен – цели 66% спрямо април 2019 г.
Подобна е тенденцията в световен мащаб, като България се нарежда сред челните позиции с най-голям общ спад в публикуваните обяви за работа спрямо предходната година.
Интересно наблюдение е, че за периода април-май 2020 г. се е увеличил броят на обявите в някои от най-силно засегнатите от пандемията сектори - хотелиерство и ресторантьорство. При тях ръстът е почти двоен – 90%. Строителството бележи ръст от 41%, а производството – 9%.
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
За същия период в областта на информационните технологии и здравеопазването се забелязва спад в публикуваните обяви съответно със 17% и 11%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
За други сектори като административни дейности, изкуство и култура и маркетинг броят на обявите спрямо миналия месец април остава непроменен.
От сайта припомнят, че нормалната тенденция е през първото тримесечие на годината броят на публикуваните обяви за работа да расте. Тази година, обаче, не е като останалите. В първи месец след първите потвърдени случаи на коронавирус в България броят на публикуваните обяви за работа във водещите сайтове е спаднал средно с 39% (7 март – 7 април).